Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

Nr. 5
St. Waldburgkerk te Zutphen
Wijnhuis te Zutphen
Overvoorde, J. C.: Een Hollandsche stad in Sleeswijk-Holstein: (nar het artikel van den Regierungs-Baumeister Paul Krause in "Die Denkmalpflege", 1903 n° 6)

Het conterfort met pinakel op den Zuidoosthoek werd reeds tegelijk
met den Zuidgevel van het dwarspand hersteld. Dat in het midden en dat
van den kooromgang in den Noordoosthoek moeten nog hersteld worden.
Achter laatstbedoeld conterfort zit nog een gedeelte van den tufsteenen
buitenmuur van het dwarspand der oorspronkelijke kerk. Dit pand was nl.
veel korter dan het tegenwoordige.

N. R. C. 19 Mei 1903.

Wijnhuis te Zutphen.

De fraaie renaissance-portick uit 1660 voor den hoofdingang van het
Wijnhuis, evenals dit gebouw door den stadsmetselaar Emond Hellenraet
ontworpen, eischte dringend eene restauratie van de afdekking. Het hout
hiervan was vergaan, de steenen lijsten met de frontonversiering, het
wapen van Zutphen vastgehouden door twee leeuwen, waren verweerd en
stuk. Men is thans begonnen daaraan de hoognoodig gebleken herstel-
lingen te doen.

De Bouwwereld. 20 Mei 1903.

Een Hollandsche stad in Sleeswijk-Holstein, (naar het artikel
van den Regicrungs-Baumeister Paul Krause in »Die Denk-
malpflege", 1903 n° 6).

De verhoudingen van land en water, die aan Nederland een eigenaardig
cachet verleenen, worden ook langs de Duitsche Noordzee-kust aangetroffen.
Reeds hierdoor is het niet te verwonderen, dat zich in dit gebied in ver-
schillende opzichten een gelijke ontwikkeling vertoont. Veel Duitsche hand-
werkslieden vonden in kunstambachten hunne opleiding in de Nederlanden,
en verschillend huisraad, ja zelfs grootere kunstwerken kwamen uit de
Nederlanden en dienden den Noord-Duitsche meesters ten voorbeeld bij hun
arbeid. Reeds in de 12e eeuw trokken Hollanders naar Sleeswijk en be-
schermden daar door het maken van dijken de lage landen aan de Flbe
tegen het zeewater. Later bouwden zij zelfs een geheele stad aan de West-
kust, waar de natuurlijke verhoudingen zooveel overeenkomst vertoonden
met die in het vaderland. In 1621 verschafte Hertog Friedrich III van
Sleeswijk-Goltorp aan de Hollandsche Remonstranten, die wegens godsdien-
stige vervolgingen het vaderland ontvlucht waren, een wijkplaats aan den
Eider. Friedrichstadt werd een vrijplaats voor de aanhangers van verschillende
godsdiensten en weldra voegden zich Joden, Luthersehen, Katholieken,