Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

Nr. 5
Verslagen van Vereenigingen
Martin, Wilhelm: Tentoonstelling van Oude Portretten in den Haagschen Kunstkring

Poel uit de Maartveiling bij Heberle te Keulen en schilderijen van Gerard
Dou en van Jan van Goven uit de Decemberveiling van Fred. Muller & Co,
reeds vroeger in dit blad gememoreerd. Twee legaten van geen kunstwaarde
werden gelukkig geweigerd.

Van den Beknopten Catalogus der Schilderijen en Beeldhouwwerken
kwam een vierde bijgewerkte uitgave gereed en een Fransche vertaling
van de hand van den heer Ed. Th. Borlé.

De verzamelingen van teekeningen en prenten werden belangrijk uitgebreid.

Een veertigtal teekenigen van oude meesters werd aan de Academie
van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen uitgeleend voor
eene tentoonstelling.

Tentoonstellingen.

Tentoonstelling van Oude Portretten in den Haagschen Kunstkring.

Gaarne voldoe ik aan het verzoek der Bulletin-redactie, om hier de aan-
dacht te vestigen op de tentoonstelling van oude portretten, door den
Haagschen Kunstkring georganiseerd, al is die tentoonstelling ook nog
niet geopend.

Ik geloof niet te veel te zeggen, wanneer ik deze expositie belangrijk
noem. Goed werk van de voornaamsten onzer oude portretschilders bijeen
te zien in een niet al te groote tentoonstelling (ongeveer 150 schilderijen)
moet voor kunstliefhebbers reeds op zich zelf een genot zijn.De tentoonstellings-
commissie heeft getracht, allereerst van onze grootste meesters goed werk
te verkrijgen, daarbij echter op den voorgrond stellende twee eischen, al.
dat er geen werk uit openbare verzamelingen zou komen en dat het
tentoongestelde zoo min mogelijk algemeen bekend mocht zijn.

Op die wijze is een tentoonstelling ontstaan, die zelfs voor vakmannen
allerlei belangrijks zal bieden.

Van Rembrandt zijn er: drie stukjes uit de collectie Warneck te
Parijs, één zelfportret van den heer Kleinberger aldaar (vroeger coll. Esterhazy)
en één uit de collectie van de Gravin Delaborde te Parijs. De grootste
en tevens de fraaiste Rembrandt is die uit de verzameling Hage, te Kopen-
hagen, een vrouwenportret van 1632. Ten slotte nog de Rembrandt van den
Heer Scheurleer te 's Gravenhage.

Hals prijkt er met het pakkend, frisch en vlot mansportret uit de ver-
zameling Gumprecht te Berlijn, en met portretten uit de collecties Teixeira
de Mattos (Vogelenzang), Warneck (portret van Schrevelius van 1617), Schloss