Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

Nr. 2
Staatsbegrootin
Nederlandsche Museum voor Geschiedenis en Kunst. Aanwinsten

nationale plicht is en de belangstelling in onze geschiedenis en onze kunst
bevordert, doch ook door deze herstellingen zelve onze kunst-nijverheid
en kunst-ambachten op een hooger pijl worden gebracht, eene omstandigheid,
waarvan ook de materiëele voordeelen niet gering zijn te schatten." De
herleving van verschillende takken van kunstnijverheid en bouwambachten
»is zeker voor geen klein deel te danken aan wat op het gebied der
restauratie van monumenten is geschied".

Na deze warme en gelukkige verdediging in de Memorie van Antwoord
werden de betrokken posten van de begrooting door de Kamer zonder
hoofdelijke stemming goedgekeurd.

Berichten over Nederlandsche Musea.

Nederlandsche Museum voor Geschiedenis en Kunst. Aanwinsten.

In het vorige nummer van dit Bulletin (blz. 19), toen wij onze oudste
stukken van vaderlandsche pottenbakkerskunst bespraken, hebben wij er op
gewezen, dat daar, in de keuze der kleuren, zekere overeenkomst was te
vinden met de producten van oude Italiaansche fabrieken. Wij eindigden
met de hoop uit te spreken, spoedig meer over den oorsprong van het
Noord-Nederlandsche aardewerk te kunnen mededeelen. Door een nieuwe
zeer belangrijke aanwinst, zijn wij thans daartoe in staat.

Voor onze verzameling werd aangekocht een stuk, nog niet lang in
den handel en uit privaatbezit, in Portugal afkomstig, n. 1. een tegeltableau
van twaalf tegels, voorstellende: »Het bezoek van Maria aan Elisabeth,"
voluit geteekend : fiNiculoso Italiano me fecif'

Deze Niculoso is de eerste bekende Italiaan die in Spanje de techniek
der Italiaansche ceramiek importeerde. Hij had zijn werkplaatsen te Sevilla.
Belangrijke tegelversieringen van hem zijn nog te bewonderen in het Alcazar
en in de kerk van Sta Paula te Sevilla en in de kerk van Sta Anna te
Triana >). Het laatste werk is gedateerd: 1503. Naar den stijl van deze
tegels te oordeelen, naar de kleuren waarover de ceramist beschikt, moet
Niculoso zijn opleiding in Faenza of Cafaggiolo genoten hebben. De invloed
van de Italiaansche ateliers in Spanje wordt vooral in de 2e helft der
16e eeuw merkbaar.

Nu weten wij uit van Mander, dat Henrick Cornelissen Vroom, de
bekende Haarlemsche marineschilder, in zijn jeugd het pottenbakkersvak
had geleerd van zijn vader, die zeer bedreven was in de kunst van plateelen

i) Zie over Niculoso: Otto von Falke, Majolika, uit de serie der »Hand-
bücher der Königlichen Museen zu Berlin". Berlin. W. Spemann.