Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

Nr. 5
Martin, Wilhelm: Tentoonstelling van Oude Portretten in den Haagschen Kunstkring
St. Eusebiuskerk te Arnhem - Bergkerk te Deventer - Enkhuizen - Raadhuis te Jisp

en andere buitenlanders als Graff, Grassi en, last not least Tischbein, met
twee eerste-rangs werken, ingezonden door Douair. d'Ablaing van Giessen-
burg alhier.

In het algemeen is er zeer veel ingezonden door Haagsche en Amster-
damsche particulieren, terwijl behalve de genoemde buitenlandsche inzen-
dingen ook vooral die uit Polen (ongeveer 20 schilderijen) de aandacht
waard is.

De tentoonstelling is van 1 Juli tot 1 September geopend.

's Gravenhage, 28 Juni 1903. W. Martin.

Oude Monumenten.

St. Eusebiuskerk te Arnhem.

Uit het negende jaarverslag der Vereeniging tot restauratie dezer kerk
ontleenen wij, dat deze hare taak volbracht acht, nu het koor is gerestaureerd.

In Augustus 11. kwam het steenen gewelf in het koor gereed, waarna
de voor het werk aangebrachte hulpzoldering kon verwijderd worden. Een
balustrade werd langs den geheelen binnenömgang der kerk aangebracht,
de gerfkamer werd gerestaureerd en de later aangebouwde loodsjes werden
weggebroken.

Voor de restauratie van het thans nog restende gedeelte der kerk,
behalve de noordzijde van het langschip. het noordelijk transept en den
noordelijken zijbeuk, zijn subsidies toegestaan door de regeering en dooi-
den raad der gemeente.

Als leider der restauratie is na het overlijden van den heer Boerbooms
de heer Jos. Th. J. Cuypers gekozen.

Bergkerk te Deventer.

Bij het af bikken van een muur is een schildering ontdekt, voor zoover
nog te voorschijn gekomen, erg beschadigd. Zij stelt Jezus voor staande
in het rechtsgebouw, gekleed zooals hij door den Joodschen raad voor
Pilatus werd gezonden, naakt met rood purperen mantel omhangen,
in de linkerhand den rietstaf; van de rechterhand wijzen de twee voorste
vingers op zijn borst. Het hoofd is zonder doornenkroon doch met stralen-
krans en de uitdrukking van het gelaat, dat bijna geheel ongeschonden is,
treffend mooi door de zachtheid van de uitdrukking. Met groote omzichtig-
heid wordt de kalk verder verwijderd.

N. R. Ct. Juni ipoj.