Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Editor]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

DOI issue:
Nr. 3
DOI article:
Veilingen
DOI Page / Citation link:

Overview
Facsimile
Scroll
OCR fulltext

No 15. Het geven van aalmoezen, in een rijke architectuur door D. v.
Deelen ƒ86 (Olivier).

No 16, 17. Drie portretten van Delvenaars uit het jaar 1587, toe-
geschreven aan den ouden J. W. Delft", hetgeen niet onmogelijk is; het
echtpaar ƒ925 (Frau Wertheimer), de jonge dame alleen ƒ480 (Preyer).

No 18. Portret eener oude vrouw in een pelsmantel op naam van
G. Dou. Schijnt het stukje te zijn dat door Smith onder No 11 beschreven
is en dat omstreeks het midden der achttiende eeuw in de verzameling van
Willem Lormier was. Of het echter een Dou is, is een tweede vraag, die
ik niet bevestigend durf te beantwoorden. Ik herken er zijn toets, coloriet
en penseelstreek niet in, noch dien van zijn vroegen tijd toen hij nog
onder den directen invloed van Rembrand! stond, noch ook dien uit zijne
latere zelfstandige periode, waaruit wij hier te lande zulk voortreffelijke
stukken van vergelijking bezitten in de portretjes der verzamelingen
Steengracht, Dupper en van den Berch Aan Heemstede. Toch waag ik het
evenmin den naam van een anderen artist er voor te noemen en vermoed
slechts dat in de toekomst zij zullen blijken gelijk te hebben gehad, die
er een uitmuntende oude copie naar Dou in zagen, een mecning die ook
ondersteund wordt door den prijs, dien het opbracht ƒ2350 (Museum
Boymans, Rotterdam).

No 19. Oude vrouw door eene deur kijkend, copie naar G. Dou ƒ 200.

No 20. Dorpsgezicht, links 1644 gedateerd en met het monogram van
J. C. Droochsloot gemerkt ƒ 220 (van der Schilde).

No 21. Het leege glas, op naam van J. A. Quck, in werkelijkheid
een der weinige zeker echte stukken van Isaac Koedijck. Ik heb over
dezen schilderdilettant in het Jahrbuch der Kön. Preussischen Kunstsamni-
lungen Afl. 1 van 1903 een en ander medegedeeld en daarbij ook de
lotgevallen van dit stuk vermeld ƒ420 (Teruggekocht).

No 23. Halt van reizigers, op naam van B. Gael. De koopcr, de
scherpziende verzamelaar Werner Dahl te Dusseldorp ontdekte er evenwel
de volle handteekening van Isaac Ostade op, met wien het inderdaad veel
meer overeenkomst heeft dan met B. Gael ƒ270.

No 25. Importante Italiaansche marktscène van Antoni Goubau, voluit-
gemerkt, 1644 gedateerd, zeer Lingelbachachtig ƒ465.

No 2yi. Gezicht op het Haarlemmermeer van J. van Goyen, met het
monogram gemerkt en 1651 gedateerd. Van de drie van Goyens dezer
veiling was dit de minst belangrijke en voor mijn persoonlijken smaak de
minst aantrekkelijke, vooral wegens den chocoladebruinen toon van het
geheel. Hiertegenover staat, dat het in zijn dunne brecde manier van
schilderen de volkomen maëstria van den kunstenaar verraadt. Het stuk
maakte op het eerste gezicht den indruk van een fragment, doch dit bleek
bij nauwkeurige beschouwing van het van achteren ongerepte, oud-afge-
schuinde paneel niet het geval te zijn ƒ 1025 (Museum Boymans, Rotterdam).

No 26. Duinlandschap van denzelfden schilder, eveneens gemono-