Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

Nr. 4
Feith, J. A.: Het huis Menkema
Winschoten - Zutphen - Zwolle [...]

iSo

hebben bewezen, zijn door een later, meer practisch aangelegd, nageslacht
ingericht tot geheime gemakken, waarbij de faecaliën in strijd met alle
hedendaagsche voorschriften der hygiëne hun uitweg vonden in het stil-
staande water van de gracht. Genoemde cabinets d'aisance boden de gelegen-
heid aan om twee volwassen personen en één kind (op een lager zitvlak)
tegelijk van dienst te zijn.

De genoemde drie schouwen zijn alle in eikenhout in style Louis XIV
en bevatten schilderstukken met tafereelen uit de mythologie. Het heeft
mij nog niet mogen gelukken de namen van beeldhouwer of schilder te
ontdekken. Vooral de kolossale schouw in de groote- of ridderzaal, prijkende
met het wapen van Alberda en met levensgroote vrouwen- en engelen-
figuren, is een meesterstuk van smaak en beeldhouwkunst.

Een vierde eikenhouten schouw van iets lateren tijd treft men in het
voorvertrek rechts van den ingang aan. Deze is ontworpen in style-régence en
prijkt met een schilderstuk vermoedelijk van J. A. Wassenbergh. De
geheele bouw van dezen schoorsteenmantel en hetzelfde schilderij, de
symbolische voorstelling van de geboorte van een kind als een gave des
hemels, komt volkomen overeen met een schouw in het huis van schrijver
dezes, waarvan het jaar van vervaardiging (1728) bekend is.

De voorkamer links van den ingang is in style Louis XVI ingericht,
met het ruiterportret van jonker Unico Allard Alberda als schoorsteenstuk.

Al verloor Menkema door het verdwijnen van zijn toren veel van
zijn middeneeuwsch karakter, het geheele huis met omgeving, zooals het
daar thans nog staat, heeft op uitnemende wijze bewaard het type van de
woning eens Ommelander jonkers uit de 17e eeuw. Vooral wanneer de
te kwader ure in de vensters van den voorgevel geplaatste spiegelruiten
weder worden vervangen door de oude, nog bewaard gebleven, ramen van
glas in lood en het geheel eenige noodzakelijke herstelling zal hebben
ondergaan, zal deze oude burcht een uit bouwkuudig en geschiedkundig
oogpunt hoog te waardeeren monument zijn, eenig overgebleven type in
de Ommelanden, een prachtig plekje natuurschoon voor het ten dezen
opzichte zoo slecht bedeelde »Hoogeland", een brokje poëzie te midden
van het vele proza, dat deze rijke landstreek oplevert.

Groningen. Mr. J. A. Feith.

Winschoten.

De oude kerk zal hoogstwaarschijnlijk eene zeer aanzienlijke restau-
ratie ondergaan. De kerk is gebouwd in de dertiende eeuw en heeft veel
geleden gedurende het beleg der gemeente in den tachtigjarigen oorlog.
De noodzakelijkste restauratie is door een deskundige begroot op ƒ4000,
terwijl de kosten voor eene volledige restauratie tot den oorspronke-
lijker) toestand ƒ35000 zoude vereischen. Prov. Gron. Ct.