Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

Nr. 5
Vianen
St. Waldburgkerk te Zutphen

Vianen.

In de gisteravond gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van
Vianen met algemeene stemmen besloten de rijks subsidie ad ƒ2500 voor
restauratie van den kerktoren, op de gestelde voorwaarden, te aanvaarden,
mits de begrooting van ƒ 5000 niet overschreden worde; daarbij is besloten
ƒ1500 aan te vragen aan de Prov. Staten.

N. R. Ct. 26 April ipoj. I.B.

St. Walburgkerk te Zutphen.

Toen de steiger in den Zuiderbeuk der St. Walburgskerk gezet was,
is de bibliothecaris dezer kerk, Dr. Meinsma, er op gegaan, om eens te
onderzoeken, in hoeverre zijne veronderstelling juist was, dar de beschilde-
ring van dit deel der kerk met die van den Noorderbeuk zou overeen-
stemmen. Dit vermoeden lag voor de hand: immers beide armen van het
transept verschillen geen tien jaren in ouderdom : de Noordelijke kwam in
1492, de Zuidelijke in 1499 gereed, terwijl men bovendien in den Zuide-
lijken arm de bloemen, op dezelfde plaatsen als in den Noordelijken, dooi-
de kalk zag heenschemeren.

Nadat het onderzoek gedurende eenige dagen is voortgezet, valt voor-
loopig mee te deelen, dat het vermoeden van den heer Meinsma juist
bleek. Ook in dit deel der kerk ontspruiten uit de bovenhoeken der
gewelfvelden bonte bloemen en arabesken, waaruit bustes van heiligen
opreizen. Lang niet alle hebben een aureool. Onder de tot nu gevondene
zijn verschillende vrouwenfiguren zoo bv. Maria met het kind Jezus. Zij
zijn niet gemakkelijk te determineeren. De attributen zijn niet overal
duidelijk, en de namen, welke er bijgestaan hebben op korte rotula,
schijnen, vóór dit gewelf gewit werd, opzettelijk uitgewischt te zijn.
Terwijl de zwarte letters in het Noordertransept meestal vrij duidelijk te
vooischijn kwamen, is hier, ook bij de grootste zorg, nauwelijks één
letter duidelijk voor den dag gekomen, en op de rugzijde van de neer-
vallende kalkschilfers bleek geen verf aanwezig te zijn. Slechts op een
tweetal spreukbanden was met groote moeite een naam te ontcijferen. Voor
zoover thans is na te gaan. geeft dit gewelf alleen figuren uit het Nieuwe
Testament. Het schilderwerk is in denzelfden geest als dat van den Noorder-
dwarsbeuk gedaan ; waar 't gewelf droog is - hier en daar heeft 't erg
door lekkkage geleden komen de kleuren soms vrij helder, hier en
daar bijna ongerept onder de kalk vandaan. Opmerkelijk is het, dat hier
meermalen ook blauw aangewend is, eene kleur welke in het Noorder-
transsept geheel ontbreekt.

N. R. Ct. 2 Mei ipoj. I.C.