Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

Nr.6
Nederlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunst, Aanwinsten
Pit, Adriaan: Het vroege Nederlandsche landschap tentoongesteld in 's Rijks Prentenkabinet te Amsterdam

21 i

Ten slotte werd nog de stoffenverzameling met de volgende stalen verrijkt:

Halfzijden weefsel. Hen linnen schering met geel zijden inslag vormen
de stof, waarin met roode zijde op gobelinmanier het patroon is aangebracht,
bestaande uit breede horizontale banen, gevuld met entrelacs, afwisselend met
smallere banden met inscripties in Arabische karakters, die beteekenen »lang
leven, geluk" en andere zegenwenscben, Spaansch-Moorsch (?) XHWe eeuw.

Zijden weefsel. Een geelzijden schering met blauwen inslag vormt den
fond van keper, een blauwzijden schering met gouden inslag teekenen
hierop het patroon, bestaande uit gebogen ranken met bladeren, die rondten
vormen, waarin met bladornament omgeven ronde schilden, welke twee
ruggelings staande hazen met toegewende koppen ter weerszijde van een
klok vertoonen. Noord-Italiaansch (?) XlVde eeuw. Afgebeeld in den Catalogus
Errera, blz. 18, No. 29.

Halfzijden weefsel; grof linnen schering met inslagen van groene en
gele zijde en goud, die een patroon teekenen bestaande uit horizontaal
gerijde zeskanten, omgeven door randen van blokjes en wijnblad. In de
zeskanten een rond medaillon, waarin twee ruggelings staande leeuwen, met
toegewende koppen, Duitsch(?) Xllde eeuw. Catalogus Errera blz. 6, No. 7.

Twee fragmenten van zijden fluweel. Op een grond van bruin fluweel
zijn ovale medaillons uitgespaard, die op een fond van gouden keper, twee
takken hyacinten gebogen om een schildvormige versiering vertoonen.
Oostersch. XVIde eeuw.

Wijnrood zijden fluweel, met een patroon, in gouden keper, van
telkens drie groote en drie kleine rondten boven golffiguren. In ieder der
groote rondten zijn drie, in elk der kleine is één moesje van rood fluweel
aangebracht. Turksch, XVde-XVIde eeuw. Catalogus Errera blz. 73 en
75, No. 137.

A. Pit.

Het vroege Nederlandsche landschap tentoongesteld in 's Rijks
Prentenkabinet te Amsterdam. ')

De nieuwe Directeur van het Prentenkabinet zet een nieuwen gang
van zaken in met het tentoonstellen van eene collectie prenten welke ons
een beeld geeft van het streven en het kunnen der Nederlandsche graveurs
vóór Rembrandt, wanneer zij zich inspireerden op het landschap. — Een
gelukkig denkbeeld van den Heer Moes dat, na de Van Goyen tentoonstelling
in het Stedelijk Museum, van pas kwam.

Het is een genot, om, te beginnen met den ouden Brenghel, eens na
te gaan hoe het landschap, het «buiten" op de gemoederen van de oude
Nederlanders inwerkte, wat zij er in zagen en hoe zij dat op het koper
wisten te vertellen, met etsnaald of burijn.

i) Beknopte Catalogus gratis verkrijgbaar gesteld in het Prentenkabinet.