Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

Nr.6
Stadhuis te Sluis - Twello - Het huis Zoudenbalch te Utrecht
Mulder, Adolph: Het kasteel te Wijchen

Aan dat kooreinde zat van buiten een gehouwen steen, voorstellende
twee donateurs (priesters) bij een Calvarieberg. Deze steen, een mooi stuk
werk uit het begin der léde eeuw, zal binnen in de kerk gemetseld worden.

De ramen, welke oorspronkelijk baksteenen band- en zandsteenen
middenstijlen met couronnemcnt hadden, zullen weer in hun oorspronkelijken
toestand gebracht worden.

Het portland-cement, dat al het opgaande muurwerk dezer kerk bedekte,
wordt natuurlijk verwijderd. Aan de noordzijde is dit reeds geschied. Het
metselwerk er onder wordt bijgewerkt en opnieuw gevoegd. De gevel der
sacristie aan de noordzijde, welke uit de 14de eeuw dateert, is reeds geheel
hersteld op het zetten van het glas in de ramen na. Op zeer eigenaardige
wijze zijn in de 16de eeuw de ramen in dezen gevel ingebouwd.

(De Bouwwereld, 12 Augustus 1903).

Het huis Zoudenbalch te Utrecht.

Midden Augustus is te Utrecht het huis Zoudenbalch in de Donkerstraat
afgebrand, een voornaam heerenhuis uit omstreeks het jaar 1465, uitvoerig
behandeld in Mullcr's »Oude huizen te Utrecht" bi. 16—18, 30 en 31.

Het huis was reeds zeer vervallen en de belangrijkste onderdeden,
den schouw en een deurversiering, waren in 1875. bij de stichting van
het nieuwe R. C Weeshuis, naar den nieuwen bouw overgebracht.

Dc zeer fraaie oude gevel van grijzen gehouwen steen met de buiten-
gewoon fraaie toegangspoort is nog grootendeels behouden. Het is daarom
te hopen, dat de Armenkamer den gevel zal herstellen.

Het kasteel te Wijchen.

Twee uren ten zuid-westen der stad Nijmegen ligt het dorpje Wijchen,
welke plaats door het aanwezige kasteel met zijn omringend geboomte,
eene ongeëvenaarde bekoorlijkheid heeit.

Dit zeer schilderachtige uit het begin der 17de eeuw dagteekenende
kasteel ligt in dc kom der gemeente ; het wordt door eene gracht omgeven ;
heerlijke moestuinen en boschrijke wandelingen sluiten hierbij aan, zoodat
dit ruim 5 hectaren groote landgoed als een der schoonste sloten van
Nederland is te beschouwen.

De toegang leidt aan de oostzijde door eene poort naar den voortuin.
Ten noorden liggen de boerderij met stalling en de woning van het dienst-
personeel. Van uit dezen voortuin treedt men over een ophaalbrug het
eigenlijke kasteel binnen.

In een 11,60 M. lang en 3,50 M. diep voorgebouw bevindt zich de
doorrit, links de vroegere portierswoning. De binnenplaats meet 10 M.—6 M.
Rechts aan het einde is de traptoren, die naar de verdiepingen leidt.