Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 5.1903-1904

Nr. 1
Oude Monumenten
Keppel, J. R. van: De muurschilderingen in de Groote- of Lieve Vrouwekerk te Breda
Kerk te Edam - Abdij te Egmond - Luykagestei

i8

Tijdens het ontblooten en schoonmaken van een zestal zeer eigenaardige
kopjes, tot afsluiting dienende van eenige traceeringen in de St. Anna
Kapel, werd op den oostelijken scheidingsmuur een gedeelte van kalk
ontbloot, waarop eenige malen voorkwam het bekende wapenschild van
St, Joris, nl. een rechthoekig rood kruis op wit veld, benevens dc kruis-
boog, beide insignes van het boogschuttersgilde van dien naam.

Als schilderwerk is dit van geen belang, doch uit historisch oogpunt
heeft liet zeker eenige waarde, waarom het dan ook bijgewerkt en behouden is.

Uit een en ander blijkt intusschen genoegzaam, dat onze fraaie oude
collegiale kerk nog veel bevatten kan, dat waard is aan het licht te worden
gebracht, en is het daarom wel te betreuren, dat alleen gebrek aan middelen
oorzaak is, dat slechts uiterst spaarzaam kan worden voortgewerkt aan
onderzoek en herstel.

Doch die gelooven haasten niet. Wij hopen en vertrouwen, dat het
uitwendig herstel der kerk welhaast een feit zal worden en dan zal ook
het inwendige wel volgen.

Breda, November 1903. J. R. van Keppel.

Kerk te Edam.

Het Bestuur van den Nederland-schen Oudheidkundigen Bond kreeg
bericht, dat het voornemen bestond de Groote Kerk te Edam met gas te
verlichten, waartoe de fraaie 17e ceuwsche koperen kaarsen-kronen voor
gas zouden worden ingericht.

Het Bestuur heeft onmiddellijk het College van Kerkvoogden en
Notabelen gewezen op het gevaar dat die kronen liepen van misvormd
te worden.

Na korte briefwisseling werd de Bond door bovengenoemd College
uitgenoodigd ter plaatse te dienen van advies.

Twee bestuursleden begaven zich hiertoe 22 September naar
Edam. Zeer welwillend werd het advies, strekkende om de kronen geheel
onaangeroerd te laten en de lichten op andere plaatsen aan te brengen,
ontvangen, en een daarmede overeenkomstig besluit genomen.

Het College van Kerkvoogden en Notabelen komt een woord van
dank toe voor dit besluit, waaruit opnieuw blijkt dat het beheer van
Edam's fraai kerkgebouw aan veilige handen is toevertrouwd.

B. W. F. van Riemsdijk.