Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 5.1903-1904

Nr. 2 en 3
St. Walburgskerkte Zutphen / Provinciale Geldersche Archeologische Commissie

St. Walburgskerk te Zutphen.

Aangaande de restauratie der St. Walburgskerk valt het volgende te
berichten. Door den heer P. Helwegen zijn de muurschilderingen in de
kapel der van Heeckerens en die in de kapel daarnaast gefixeerd, waardoor
hare kleur en teekening zeer aan duidelijkheid gewonnen hebben en beider
kunstwaarde is verhoogd. Door deze bewerking is gebleken, dat de figuren
van die muurschilderingen andere personen voorstellen dan men eerst,
afgaande op hunne niet al te duidelijke attributen dacht. Zoo geeft de
muurschildering in de kapel der van Heeckerens wel de Gregoriusmis te
zien, doch achter Gregorius staan: een kardinaal, een bisschop met een
boek in de hand, Augustinus met het hart en Dionysius (dus niet Stephanus)
met het afgehouwen hoofd in de hand.

In de volgende kapel, waar zooals wc reeds zeiden insgelijks de muur-
schildering gefixeerd is, treffen we aan Christophorus met het Christnskind,
eene heilige met een korf bloemen, een paus met kruisstaf en boek en
eene vrouw met eene kan naast zich en over den schouder een herdersstaf,
waaraan een vlaggetje zit. De drie laatstgenoemden staan op een steenen
brug, welke op bogen rust. Voor die brug staat Christophorus op een
stuk rots. De kapel der van Heeckerens is nu geheel gerestaureerd. Voor
de drie muurkastjes zijn eikenhouten deurtjes gehangen met eenig snijwerk
in het midden en voorzien van smeedwerk naar het model van een antiek
kastdeurtje, dat zich bij den ingang der gerfkamer bevindt.

De restauratie der gewelfschilderingen in het zuider dwarspand is dezer
dagen voltooid, terwijl het tinten in licht grijzen toon van het opgaande
muurwerk in dit deel der kerk gereed is gekomen op het onderste gedeelte
na. De steiger in dit dwarspand is weggebroken en in den Zuiderzijbeuk
gezet, waarvan dus weldra de restauratie ter hand kan genomen worden.
De gewelfschilderingen in het Zuider dwarspant zijn veel soberder behandeld
dan die in het Noorden, waar de figuren tusschen allerlei bloemen en
versieringen schuil gaan. Alle zijn echter fraai van teekening en kleur en
komen mooi uit tegen het witte fond der gewelven.

N. R. C. 13 Dec. 1905.

Volgens bericht in de N. R. Ct. van 10 Februari I. B., zijn in de
St. Walburgskerk in het westelijk deel van den zuider zijbeuk twee
beschilderingen boven elkander gevonden. De jongere beschildering is
weinig belangrijk en is verwijderd om de oudere bloot te leggen. Deze
vertoont maskers en busten met bladwerk, in zwart, geel en rood, en is
op de witte kalk geschilderd.

In de kerk is ook een zijmuur van den toren bloot gekomen met
gevoefde tufsteen bekleed.