Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 5.1903-1904

Nr. 6
Overvoorde, J. C.: Groote Kerk te Dordrecht
Raadhuis te Graft / Leuwarden / Romeinsche bouwresten te Maastricht / De Rijp / Domtoren te Utrecht

2.70 M. hoog gelijk uit de nog aanwezige sporen valt op te maken. Het
nog bewaarde gedeelte is ongeveer 1.90 hoog. Beide schilderingen vormden
waarschijnlijk den achtergrond van de daarvoor geplaatste altaren.

In het Vrouwenkoor vindt men in een nis ten zuiden van het altaar
een zeer geschonden muurschildering, waarop twee geestelijken schijnen
afgebeeld te' zijn. Dit fragment heeft echter zoo geleden, dat nauwelijks
eenige vage lijnen te gissen vallen.

J. C. Overvoorde.

Raadhuis te Graft.

De gemeenteraad van Graft (N. Holl.) heeft in beginsel besloten het
raadhuis te doen restaureeren, indien ook het rijk daartoe wil medewerken.
Aan den rijksarchitect zal verzocht worden een onderzoek in te stellen.

Leeuwarden.

De gemeenteraad zond de voordracht aan B. en Ws. om f 22820 te
bestemmen voor restauratie van den Oldenhove terug en drong er op aan
het onderhoud van dit monument te doen overnemen door het Rijk.

Romeinsche bouwresten te Maastricht.

Reeds vroeger werd nabij de O. L. Vrouwekerk te Maastricht een
kelder ontdekt, volgens de berichten, van Romeinschen oorsprong.

Toen ik dezen zomer in de gelegenheid was Maastricht te bezoeken,
had de heer W. Sprenger, bouwkundig opzichter van de kerk, de welwil-
lendheid mij tot gids te zijn.

In de nieuw gebouwde school werd een luik in den vloer geopend.
Langs een klein laddertje daalden wij af en bereikten zoo den Romeinschen
kelder.

Tot toegang dient eene opening breed 90 cM.

Bij het binnentreden rechts bevindt zich in den wand eene kleine nis,
breed 46.5 diep 30 cM., met cirkelvormigen boog. Links ten oosten eene
soortgelijke nis, breed 45 diep 33 cM., terwijl zich in den zuidwand eene
vensteropening bevindt, in het hart breed 55 cM., binnenwerks in den dag
gemeten.

De muren zijn gemetseld in lagen van natuursteen (calcaire de Visé)
van kleine afmeting in onregelmatig verband — afgewisseld door lagen
van roodc baksteenen. De voegen wisselen in dikte af van 3 — 5 cM. Zoo
dik zijn ook de baksteenen. De bogen der nissen en de zijkanten van de