Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 5.1903-1904

Nr. 2 en 3
Boekbeoordeeling en Aankondiging
Riemsdijk, B. W. F. van: Nog iets over den Schilder Nicolaes van Galen

ii5

anderen hun voordeel mee hadden kunnen doen. Nu heeft hij een
monographie geschreven, maar die niemand, die zich met de merkwaardige
figuur van Mabuse bezig wil houden, de moeite ontneemt, zelf alles weer
ab ovo te gaan onderzoeken.

Zulke boeken beteekenen geen verrijking van onze kunst-historische
litteratuur.

Amsterdam. E. W. Moes.

Van de hand van Dr. E. W. Bredt is verschenen: »Die Denkmalphlege
und ihre Gestaltuug in Preussen," Berlin, Köln, Leipzig, 190J.. waarin de
schrijver naast eenige algemeene beschouwingen over de Denkmalphlege
een overzicht geeft van de regeling in Pruisen, die eene gewenschte
aanvulling geeft op het werk van von Wussow.

Als bijlage is hierbij afgedrukt de Italiaansche wet van 12 Juni 1902.

Korte Medecleelingen.

Nog iets over den Schilder Nicolaes van Galen.

De mededeeliug in aflevering 6 van den 4den jaargang van het Bulletin
over den schilder van het groote doek voorstellende de Rechtspleging van
Graaf Willem den Goede, zich bevindende in het raadhuis te Hasselt,
(provincie Overijssel), was reeds afgedrukt toen Dr. A. Bredius mij eene
aanteekening toezond door hem gemaakt uit eene acte d3. 28 Maart 1652
bij den Notaris J. Weer te Amsterdam verleden, waarin Nicolaes van Galen
als schilder genoemd wordt, wonende te Kampen.

Door tusschenkomst van den heer F. A. Hoefer ben ik in staat gesteld
die acte, waarvan liet opzoeken geruimen tijd vorderde, in haar geheel
hier al te drukken, terwijl de handteekeningen in facsimilé zijn weergegeven :

Op den 28en Marty Anno 1652 compareerde voor mij Joannes Weer,
openbaer Notaris publicq bij den Hove van Hollant geadmitteert, residerende
binnen Amsterdam en de naegenoemde getuygen : Claes van Galen, schilder,
wonende tot Campen, ende heeft geconstitueert ende magtige gemaeckt,
gelijck hij constitueert ende machtig maeckt mits desen Boudewijn Adamsz.,
wonende hier ter stede, specialijcken omme uijtten naem ende van wegen
hem constitnant te manen, eijschen, vorderen ende ontfangen van Jacob
Ritsma, konstcooper, mede wonende alhier, betalinge ofte restitutie van
sodanige twee stux schilderije, als hij comparant aen de voornoemde Jacob
Ritsma heeft ter hande gestelt, om voor hem constituant te vercopen, volgens