Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 5.1903-1904

Nr. 5
Rijkscommissie voor de inventarisatie van Monumenten
Berichten over Nederlandsche Muea

goud- en zilverwerk;
relikwiehouders;
paramenten;
klokken;

alles globaal aan te geven met uitvoeriger vermelding alleen van de
voornaamste dezer voorwerpen.

9. Bij plaatsaanduidingen wordt zooveel mogelijk de windstreek vermeld.
Bij kerken geschiedt dit steeds alsof zij zuiver waren georiënteerd. De

uitdrukkingen rechts en links beteekenen deze begrippen objectief, als in
de heraldiek.

10. Zij. die een of meer gemeenten wenschen te bewerken, geven
hiervan vóór 1 December 1903 kennis aan den secretaris.

Met behulp van deze opgaven, verdeelt de voorzitter de taak tusschen
de leden. De gemeenten, waarvoor niemand zich aanmeldde, worden
bewerkt door den secretaris, zoo noodig bijgestaan door de leden, die de
voorzitter daartoe aanwijst.

11. Telkens vóór 1 Januari, 1 April. 1 Juli en 1 October, zendt elk
lid aan den secretaris een gespecificeerde opgave van de gemeenten,
waarvan hij de bewerking reeds heeft voltooid of aangevangen.

12. De leden zenden hunne lijsten maandelijks omgevouwen aan den
secretaris.

Op grond der aldus verkregen gegevens, redigeert deze den »Inventaris
der Nederlandsche Monumenten van Geschiedenis en Kunst ', zoo mogelijk
verbeterende en aanvullende, waar dat noodig is.

Waarnemingen, gedaan vóór 1 Januari 1902, worden nader gecontroleerd.

13. Zoodra een afgerond deel van den inventaris is gereed gekomen,
wordt een afschrift van het handschrift, ten minste drie weken vóór eene
vergadering, toegezonden aan elk der leden, waarna de tekst, voor zooveel
noodig gewijzigd, in die vergadering wordt vastgesteld.

Berichten over Nederlandsche Musea.

Rijks-Museum van Schilderijen te Amsterdam.

Aan ons geacht medelid Mr. E. van Someren Brand, Conservator van
het Stedelijk Museum te Amsterdam, werd verleden jaar te koop aangeboden
een groot, goed geschilderd, historisch schilderij, voorstellende een aanval van
een Hollandsch eskader op een fort gelegen aan een baai met bergachtige
oevers en op drie groote schepen in die baai voor anker liggende.

Het stuk zag er zeer haveloos uit; door de donkere vernis heen kon
men ternauwernood de voorstelling onderscheiden, er waren gaten in en