Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 5.1903-1904

Nr. 1
Oude Monumenten
Kerk te Edam - Abdij te Egmond - Luykagestei
Cuypers, P. H. J.: De restauratie van de St. Servaaskerk te Maastricht, [1]

Abdij te Egmond.

Naar aanleiding- van de geruchten «betreffende de abdijgronden wendden
wij ons om inlichtingen tot den Heer Bern. }. M. de Bont, waarop wij
het volgend schrijven mochten ontvangen:

»In vriendelijk antwoord op uw geacht schrijven, heb ik de eer U
mede te deelen, dat ik van den zomer gekocht heb dertien bunder weiland
te Egmond-Binnen; dat op een gedeelte van dien grond gestaan heeft de
voormalige abdij, met uitzondering van de twee groote torens der abdij-
kerk, welke gelegen waren op het tegenwoordig Gemeente-kerkhof, waarop
zich ook bevond de Buurtkerk. Ik wil trachten de oude grafzerken, graf-
kelders enz. op te zoeken; ofschoon ik bang ben, dat mijn moeiten en
kosten niet beloond zullen worden, daar uit den grond reeds veel verhuisd
is naar den omtrek en puin en steenen zich bevinden te Alkmaar, Heilo enz.

In het voorjaar laat ik beginnen met de opgraving. Door situatie-
kaarten weet ik ongeveer, waar men graven moet. Natuurlijk zal ik ook
trachten de oude fundamenten vast te stellen, in de hoop, dat daar nog
eenmaal de voormalige prachtige abdij herrijze, zooals zij vóór hare
verwoesting" zich vertoonde. Mochten de Benedictijnen tot herstel willen
overgaan, dan ben ik bereid die gronden te verkoopen ; zoo niet, dan laat
ik de fundamenten zichtbaar, rangschik en herstel de zerken, en men zal
zich alsdan niet meer behoeven te schamen, dat boven dc rustplaatsen der
Hollandsche graven, abteu en edelen de koeien grazen."

Het is een goede gedachte van den Heer de Bont om door onderzoek
der terreinen te trachten meerdere gegevens bijeen te brengen tot de
kennis van deze eertijds zoo belangrijke abdij, en gaarne wenschen wij
hem toe, dat het resultaat van zijn onderzoek aau de verwachtingen moge
beantwoorden. J. C. O.

Luyksgestel.

Ten Westen van dit dorp, waar zich op eene oppervlakte van ruim
een vierkanten K.M. een aantal heuvels bevinden, is een kerkhof van
vóór-historischen tijd ontdekt. Opgegraven werden twaalf urnen, eenige
offerpotjes uit kleuraarde, twee bronzen en eenige albasten voorwerpen en
een bewerkte silex. (De Opmerker, 26 Sept. 1903).

De Restauratie van de St. Servaaskerk te Maastricht.

Het was in 1858 dat Msgr. Scheyven, Deken van Maastricht, mij vroeg
wat er te doen stond om de Hoofd-Parochiale kerk van den H. Servatius,
die er des tijd zeer onooglijk uitzag, eenigzins op te knappen.

De staat van onderhoud van het gebouw was verre van gunstig.