Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 5.1903-1904

Nr. 4
Middelburg
Koorkerk te Middelburg

Middelburg.

Door bemiddeling van den heer J. A. Frederiks zijn twee 17de eeuwsche
pakhuisjes in de Kuiperstraat te Middelburg uit sloopershanden gered, die
met het aangrenzend Kuipersgildehuis een der schilderachtigste hoekjes
van de stad vormen. Het behoud dezer perceelen is vooral van belang,
daar bij het verdwijnen hiervan ook het gildehuis waarschijnlijk moeielijk
te behouden zoude blijken.

Koorkerk te Middelburg.

In de laatste weken werden, met toestemming van kerkvoogden der
Nederduitsch Hervormde Gemeente, door den architect der Abdij-gebouwen,
den heer J. A. Frederiks. nasporingen omtrent vroegere toestanden gedaan
in de Koorkerk, waarvan de restauratie binnenkort zal ter hand worden
genomen.

In hoofdzaak werd beoogd een onderzoek in te stellen naar het graf
van Willem 11, Roomsch Koning, Graaf van Holland en Zeeland, wiens
lijk aldaar door de zorg van zijnen zoon Floris V is bijgezet en waarvan de
vermoedelijke overblijfselen in 1817 werden teruggevonden. Men bepaalde
zich echter toen tot het weghalen van de fragmenten van een grafzerk en
van de daaronder liggende doodsbeenderen, zonder omtrent de inrichting
van het graf eenig verder onderzoek in te stellen.

Op de plaats, waar in gemeld jaar die overblijfselen zijn gevonden, is
thans een graf te voorschijn gekomen met een fraaie baksteenen omlijsting,
dagteekenende uit de Xlllde eeuw. De gemetselde ruimte, waarin het lijk
heeft gelegen, is daarbij nog ongeschonden bloot gelegd. Aan denzelfden
zuidelijken wand is voorts nog te voorschijn gebracht een vak met de
restes van een rijke mede in baksteen uitgevoerde boogversiering.

in den noordelijken wand van de kerk zijn ook belangrijke ontdekkingen
gedaan. Bij het wegruimen van later metselwerk kwam een groote nis te
voorschijn met primitief schilderwerk, bestaande uit blokken, die gevormd
zijn door dubbele roodc streepen als voegen; in het midden van elk
blok een groen bloempje. Het schilderwerk loopt ook over de vlakke
muren door, zoodat kan worden aangenomen, dat een groot gedeelte dei-
kerk in de Xlllde eeuw zoodanig behandeld is geweest, eene uitvoering
die in ons land zeer zeldzaam voorkomt

Verder zijn in dien wand blauwe arduinen en zandsteenen kolommen
aan het licht gebracht, die duiden op vroeger bestaan hebbende kapellen.
De arduinen kolom bezit nog geheel het Romaansche karakter en komt

Cl O

overeen met kolommen die in de onderaardsche zaal en in de Baknspoort
bestaan ; de zandsteenen kolommen zijn rijk geprofileerd en voorzien van
kapiteelen met sierlijk beeldhouwwerk.