Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 5.1903-1904

Nr. 2 en 3
In de Nicutvc Rotterdamschc Coiira/it van 23 Dec,
Rijksmuseum te Amsterdam
Mauritshuis

So

op een afzonderlijke portret-galerij, zooals men die te Londen heeft ingericht.
Het kunst-karakter van de schilderijen-afdeeling van 's Rijks Museum blijve
ongemengd. Alleen voortreffelijke voorbeelden van portretkunst mogen
daarin een plaats vinden. De anderen stelle men in een soort Rumes-Halle
ten toon. Juist nu Veth's portret in de groote kunstverzameling is opge-
nomen en wel niemand hieraan het recht op deze plaats zal betwisten, kon
de zaak principieel behandeld worden.

De schrijver spreekt alleen van portretten, hij had uitbreiding aan zijn
stof kunnen geven en nog van vele andere minderwaardige schilderijen
kunnen spreken die, uitsluitend van belang voor de studie van zeden en
gewoonten, ook naar elders zouden kunnen verhuizen.

Rijksmuseum te Amsterdam.

De fraai gesneden balksleutels uit het huis Warmoesstraat 145 te

Amsterdam, afgebeeld in de laatste aflevering der Noord-Hollandsche

oudheden, zijn door tusschenkomst van het Kon. Oudheidk. Genootschap
aan het Rijksmuseum ten geschenke gegeven.

Toen de Minister van Binnenl. Zaken een post van 40.000 gulden op
de begrooting bracht voor een uitbouw van het Rijksmuseum ten behoeve
eener betere plaatsing van de Nachtwacht en de Staalmeesters, verklaarde
Z.Ex. daarbij dat, indien de Kamer deze post goedkeurde, men van particuliere
zijde op een aanvullende bijdrage van 30.000 gld. zou mogen rekenen.
Nadat de Kamer daarop de 40.000 gulden had toegestaan is de verwachting
van den Minister niet teleurgesteld geworden. De Heer Israëls heeft het
hem als huldeblijk aangeboden bedrag van ƒ20.000 voor den bedoelden
uitbouw, die terecht het plan-Israëls genoemd is, beschikbaar gesteld. De
Heer Bredius zeide 5000 gulden toe en de nog ontbrekende 5000 schijnen
stellig ook nog gevonden te zullen worden. Men kan dus zeggen dat het
tot stand komen van den lang gewenschten uitbouw verzekerd is.

Mauritshuis.

Sinds de vorige opgave zijn de volgende schilderijen in het Mauritshuis
tentoongesteld:

i°. Een zeestukje door Jan Porcellis (•)• 1632), in bruikleen gegeven
door den Heer Pfungst te Londen;

20. »De Negers," door Rembrandt, voluit gemerkt en gedateerd 1661,
in bruikleen gegeven door den Directeur;