Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 5.1903-1904

Nr. 1
Oude Monumenten
Wijnhuis te Zutphen - St. Walburgskerk te Zutphen - R.K. kerk te Zevnaar
Boekbeoordeeling en Aankondiging

gerestaureerd. In het aanstaande voorjaar zal men daarmee beginnen. Gelijk
vanzelf spreekt, is het muurwerk der beide gebouwtjes op verschillende
plaatsen met nieuwe steen ingemetseld en daarna gevoegd.

(JV. R. Ct. 28 Oct. 1903 I A).

R. K. kerk te Zevenaar.

Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat er uitzicht, dat de R. K.
kerk eerlang gerestaureerd zal worden.

Dit gebouw dagteekent uit de 15de eeuw, De toren werd in de vorige
eeuw door den heer Bleys daaraan toegevoegd.

In de kerk zelf zijn eenige zeer kostbare kunstwerken bewaard gebleven,
waaronder de geelkoperen plaat uit 1456, het zandsteenen grafmonument
en den verguld zilveren Moustrans uit de 15e eeuw. Deze laatste wordt
thans door den heer Brom gerestaureerd.

Centr.

Boekbeoordeeling- en -Aankondiging.

H. D. J. van Schevichaven, Het Stadhuis van Nijmegen.

Nijmegen, 1903.

Het oude raadhuis aan de Waal wordt het eerst vernield in 1399 en
komt het laatst in 1559 onder dien naam in de rekenboeken voor. Daarna
diende het korten tijd als waag. In de Burchtstraat schijnt reeds in 1305
een raadhuis gestaan te hebben. Hoe dit er vóór de verbouwing van 1552
heeft uitgezien is echter niet bekend. Na dien tijd zijn er tal van gegevens
te vinden in het archief en in oude beschrijvingen, waaruit de kundige
archivaris van Nijmegen eene bijna overweldigende reeks van bijzonderheden
heeft bijeengebracht, waarbij rekening is gehouden met de onderzoekingen
over het gebouw zelf door den heer J.J. Weve ingesteld.

In een kort bestek van 95 bladzijden vindt men een overzicht van de
inrichting van het stadhuis, de tallooze verbouwingen en de verschillende
kunstwerken, waarbij tal van belangrijke bijzonderheden over de in het
stadhuis zetelende besturen en ambtenaren en de in dit gebouw afgespeelde
belangrijke gebeurtenissen.

Wie belang stelt in de geschiedenis van dit sierlijke bouwwerk, dat
na 1880 onder leiding van Dr. P. J. H. Cuypers werd gerestaureerd, zal in
dit werk alle gegevens bijeenvinden, die de geschiedbronnen kunnen opleveren.

Het is eene belangrijke monographie, en die het bewijs levert van
grondige studie en groote belezenheid, en waarop wij alleen deze aan-