Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 5.1903-1904

Nr. 4
Overzicht der Restaratiewerken in het jaar 1904

zijn, over te gaan tot afdoende fundeering en herstelling van den gevel,
waartegen het brandspuithuis aangebouwd zal worden, en tot consolidatie
van den voet van het Kraamvrouwenportaal.

In den winter van 1904/5 zal, nadat de bogen in den noordelijken
transepthoek gestempeld zijn, deze hoek door een tot het dak reikend
schotwerk worden afgesloten ten einde bij restauratie van den grooten
gevel No. 7 het binnendringen van wind en regen in het kerkgebouw
zooveel mogelijk te voorkomen.

Opgaaf der werkzaamheden welke tot herstelling der St. Jans-
kerk te 's Hertogenbosch zullen verricht worden in 1904.

In het jaar 1904 zal de herstelling van den grooten koepel, waarmede
in 1901 is aangevangen, worden voortgezet aan de Oost-zijde; de Noord-
west en Zuid-zijden zijn reeds afgewerkt.

De herstelling der Oost-zijde zal omvatten al het opgaande steenwerk,
dat, tusschen de hoektorens gemeten, eene breedte heeft van 8.70 M. en
eene hoogte tot en met de balustrade van 16.60 M.

Bijna al het gehouwen steenwerk aan deze zijde heeft aanmerkelijk
geleden, evenals het orneerwerk, dat beschadigd, geknot of verdwenen is.

Verder moeten hersteld worden de twee hoog opgaande lichtvensters,
die daarin voorkomen, met de twee daarboven staande roosvensters; de
oorspronkelijke opgaande steenen stijlen daarvan en het maaswerk der
toppen bestaan niet meer en zijn vervangen door een houten spijlwerk.
Dit moet verwijderd en het oorspronkelijk bestaand hebbende steenwerk
weder aangebracht worden.

De twee hoektorens, die den Oostkant insluiten, moeten met hunne
wenteltrappen geheel worden hersteld; alles heeft aanmerkelijk geleden en
eischt dringend herstellingen. Deze torens zijn hoog 24,80 M. en hebben
een voorsprong van 2 M. terwijl de breedte aan den voet gemeten
2.90 M. is. De bekroning van den koepel aan de Oostzijde zal evenals aan
de drie andere zijden worden voltooid door eene steenen balustrade, welke
tusschen drie rijzige steenen pinakels is ingedeeld. Verder zijn aan deze
zijde nog menigvuldige herstellingen te doen aan conterforts, dek- en
waterlijsten enz.

De vensters aan de Oostzijde zullen voorzien worden van zwaar in
lood gevat glas en waterdicht worden opgeleverd.

Herstellingswerken der Onze Lieve Vrouwe Kerk te Maastricht.

a. Uitbreken van den later aangebrachten ingang ten zuiden en de herstelling
van de muurwerken met raam.