Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

Nr. 2
Feith, J. A.: Het huis ten Dijke
De St. Janskerk te 's-Hertogenbosch - De O.L. Vrouwenkerk te Maastricht

Waar tegelijkertijd twee Ommelander kasteelen met slooping werden
bedreigd, daar was en daar is het zaak de krachten tot behoud te con-
centreeren op het andere kasteel, het huis Menkema bij Uithuizen, vriendelijk
nabij het dorp gelegen, uitwendig meer ongeschonden en vooral inwendig
van meer oudheidkundig en kunstwaardig belang.

Trouwens, het huis ten Dijke had in de laatste jaren reeds veel van
zijne waarde verloren. Toen ik in 1890 dit huis voor het eerst mocht
bezoeken, was het nog volledig in den staat, zooals het door de laatste
bewoonster in 1845 was nagelaten. Oude familieportretten, schilderijen van
Hobbema en andere oude meesters sierden de wanden, I7lleen i8de eeuvvsche
meubels gaven aan de kamers een gezellig aanzien, prachtig glaswerk en
porselein vulde de kasten en buffetten, oude kanonnen prijkten op het
voorplein.

Sedert waren de meeste meubels en de rijke inboedel uit het huis
verdwenen, de zwaarste eikenboomen waren geveld, de sierlijke tuinvazen
waren naar elders verhuisd en het geheel had een doodsch en verlaten
karakter gekregen.

Gelukkig zijn door de goedgeefschheid van den eigenaar en niet
minder door de milde belangstelling van diens erfgenamen, de familie
Lewe van Nijenstein te Groningen, een aantal herinneringen aan het huis
ten Dijke in het Groningsch Museum geplaatst. Daar zal men vinden het
bovengenoemde poortje, eenige behangsels, een draagstoel, enkele geschil-
derde portretten, stoelen (Louis XIV en Louis XVI), geesels, wapenschilden,
een windwijzer (voorstellende een zeemeermin) enz. alles afkomstig van
het ten doode opgeschreven kasteel, terwijl het omvangrijke huisarchief van
Dijksterhuis een veilige plaatsing heeft gevonden in het Rijksarchief te
Groningen.

Groningen, December 1902. Mr. J. A. Feith.

De St. Janskerk te 's-Hertogenbosch.

In het jaar 1902 werden ondernomen de herstellingswerken van den
grooten koepel der St. Janskerk. Verder zijn door het kerkbestuur op eigen
kosten hersteld twee merkwaardige XVdo eeuwsche tochtportalen van
eikenhout; ook zijn de basementen en muurvlakken rondom het hooger
koor van hun verflagen ontdaan en is het oude schoone steenwerk. dat
nogal veel had geleden, hersteld.

»Arch."

De O. L. Vrouwenkerk te Maastricht.

In April is men begonnen met het blootleggen van de natuurlijke
steen, waarmede men thans is gereed gekomen.

Hij het uitbreken der moderne ramen werden twee zijkanten der oude
vensters gevonden, die de gegevens leverden voor de restauratie der ramen.