Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

Nr.6
Lugt, Frits: De Van Goyen-tentoonstelling te Amsterdam
Amsterdam - De toren der Eusebiuskerk te Arnhem - De Broerekerk to Bosward [...]

paneeltje van 30X45 een onmetelijke ruimte, zooveel als het oog maar
opeens kan omvatten, is weergegeven !

Doch wij zouden dit overzicht te wijdloopig maken, indien wij ons
tot een vermelding van alle mooiste stukken lieten verleiden, ook al
hebben bijv. de zes aantrekkelijke schilderijen van de firma Frederik
Muller & Co zelve, en Klcinberger's «Gezicht op Leiden" evenveel aan-
spraak op een bewonderend woord als de hierboven genoemde nummers.

Wat de teekeningen-afdeeling betreft, deze heeft weer eens bewezen
welke wetenswaardige feiten aan het licht kunnen komen door een vereeni-
ging van een groot aantal werken van één meester. Zoo bleek bijv. dat
van Goven een jaar nadat hij het doorwerkte gezicht op Leiden had
geschilderd, hetzelfde nog eens uitvoerig in teekening bracht (No. 50).
Vervolgens liep het hier sterk in het oog, hoe buitengewoon vrucht-
baar in teekeningen het jaar 1653 is geweest; nauwelijks was er op de
expositie een serie teekeningen bij elkaar te vinden uit alle jaren van
1620 tot '52, terwijl er niet minder dan 28 van de 69 gedateerde teekeningen
het jaartal 1653 droegen. Bovendien was het hier gemakkelijk vast te
stellen, welke teekeningen door tijdgenooten en latere graveurs in prent
waren gebracht.

Gelukkig, dat deze tentoonstelling inderdaad een groot succes is
geweest: zij werd door meer dan 12000 menschen bezocht en uit de
algemeene opinie van het ontwikkeld publiek viel op te maken, dat het
door werkelijke belangstelling de vroegere vergetelheid, waarin het van
Goyen had gelaten weer goed maakte. Het zal de heeren Frederik Muller
& Co. aanmoedigen, een volgenden zomer iets dergelijks ter hand te
nemen; er worden dan ook al plannen gemaakt en wij hopen, dat die
door de verzamelaars met evenveel enthousiasme zullen worden begroet
als nu het geval was. Frits Lugt.

Oude Monumenten.

Amsterdam.

Het »Huis met de Hoofden", een bouwwerk van Hendrik de Keyzer, op
de Keizersgracht bij de Leliegracht alhier, zal gerestaureerd of liever geheel
vernieuwd worden. Er wordt een groote steiger om gehouwd ten dienste
van teekenaars die liet geheele bouwwerk en al de koppen, ornamenten
en andnre sieraden tot in de kleinste bijzonderheden zullen nateekenen. Is
dit geschied dan gaat men den gevel afbreken en een nieuwen zetten, die
in niets zal afwijken van den ouden en zoo zal dan over een jaar het
bekende »Huis met de Hoofden" als een phénix uit zijn assche herrijzen.

(De Opmerker, 1 Augustus 1903.)