Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 1 en 2
Pit, Adriaan: De veiling Heeswijk en de aanwinsten van het Nederlandsch Museum
Maritshuis te 's Gravenahge - Provinciaal Museum te Assen - Friesch Museum te Leeuwarden

v

is voor onze verzameling van te meer belang, omdat het van de-
zelfde hand schijnt te zijn die de mooie groep van de Visitatie
maakte, uit de Noord-Nederlandsche school, voor eenige jaren aan-
gekocht. De sobere behandeling van de draperie en de zeer
karakteristieke trekken van het gelaat, zoowel hier als daar, ver-
duidelijken de voorstelling welke wij ons gevormd hebben van onze
middeneeuwsche beeldhouwkunst.

De groote honderd nummers stoffen verschaften al even weinig
genot als de beeldhouwwerken. Behalve eenige kleine stukjes flu-
weelen goudbrocaat en een paar geweven banden versierd met
wapens en inscripties, zoogen. Kölnische Borte, welke in een volgend
nummer tegelijk met andere aanwinsten onzer stoffenverzameling
uitvoeriger zullen besproken worden, vonden wij toch nog een
kazuifelrand '), zijden borduursel op goud (or nuc) met vroeg renais-
sance ornament van den eersten rang. Niettegenstaande het slechts
fragmenten zijn en het borduursel hier en daar erg heeft geleden,
moesten wij dit nummer met f 320 betalen. De ongunstige om-
standigheden waren er ook schuld aan, dat ons een ander bor-
duurwerk ontging, een klein lapje, ongeveer 2'/j d.M. in het vierkant,
een Annunciatie, Vlaamsen werk uit omstreeks 1480, een werk van
groote distinctie.

Onder het glaswerk, over het algemeen van meer dan twijfel-
achtig gehalte, school één meesterstukje van goeden smaak. Wij
bedoelen een komvormig glas met hoog opstaanden rand, op lagen
stam, geëmailleerd met fijne lichtgroene varentakjes. Het is ontegen-
zeglijk Duitsch fabrikaat, uit de i6e eeuw, in navolging van de
Venetiaansche glazen, maar niettemin getuigt het ornament van een
zeer eigen opvatting.

In de overige seriën zochten wij te vergeefs naar iets wat aan
een desideratum voor ons museum beantwoordde.

A. Pit.

Mauritshuis te 's Gravenhage.

Behalve het in de vorige mededecling genoemde schilderij van
Michiel Sweerts, heeft het Mauritshuis dit jaar aangekocht een zeer
belangrijk schilderij van Pieter Quast, een rond stukje op paneel,
kaartspelers in een herberg voorstellend. Het was als Brotiwer in
den kunsthandel.

1) De neergeknielde Madonna en de geborduurde kazuivelrand werden voor rekening van
de Vereeniging Rembrandt aangekocht.