Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 1 en 2
O.L.V. - of Groote Kerk te Dordrecht - De tympan van Egmond - Ilpendam - Loevestein - Oudewater
Overvoorde, J. C.: De kerk te Rijnsburg

wachten, terwijl het mij voorkwam dat hij, bij eenige tegemoetkoming
in de kosten, misschien wel tot wijziging zijner plannen zoude zijn
over te halen. Hij stemde daarin toe, en tengevolge van onderhan-
delingen is het door bemiddeling van den Heer de Stuers mogen
gelukken den gevel te behouden. Van die onderhandelingen zelf is
mij echter niets bekend, maar het feit dat men met de restauratie
is begonnen, doet mij veronderstellen, dat de zaak, naar wederzijdsch
genoegen, in het reine is gebracht».

Gaarne brengen wij een woord van hulde aan den Heer Haentjens
Dekker voor zijne met succes bekroonde pogingen tot behoud van
dezen belangrijken gevel. Mocht elke gemeente zoo gelukkig zijn
een kunstvriend als de Heer H. D. aan haar hoofd te zien gesteld.

De kerk te Rijnsburg.

Onder de vriendelijke dorpskerkjes in den omtrek van Leiden
is dat van Rijnsburg een der belangrijksten. In 975 werd in dit
dorp door Dirk II een parochiekerk gesticht, gewijd aan den
H. Laurentius cn in 1183 legde Petronella, weduwe van Floris den
Vette, den grondslag voor de later zoo beroemde abdij. De abdij-
kerk werd in 1183 gewijd, doch brandde 13 dagen later af en werd
eenige jaren daarna herbouwd. De parochiekerk werd in 1574
verwoest en ook de abdijkerk verkeerde in zeer bouwvalligen toe-
stand, toen deze in 1579 aan de Hervormden werd afgestaan of in
gebruik gegeven. Belangrijke verbouwingen bleken vereischt, waarvoor
o. a. de afbraak van de Begijnenkerk tc Noordwijk werd gebruikt.
Later werd de kerk nog meermalen verbouwd, o. a. in 1612, 1660
en in 1782, zoodat nog slechts het onderstuk van den toren, drie
kolommen en waarschijnlijk de muur van den eenigen zijbeuk, die
uit reuzenmoppen in onregelmatig kruisverband is opgetrokken van
den ouden bouw stammen.

Thans wordt ook dit gedeelte bedreigd, daar de gemeente in
zielental is toegenomen cn eene uitbreiding van het aantal zitplaatsen
belangrijke verbouwing noodzakelijk maakt. Het oorspronkelijk plan
van de verbouwing omvatte een groot gedeelte der kerk, waarbij
ook de kolommen zouden vallen. Later werd echter door den
architect den heer H. J. Jesse uit eigen beweging een gewijzigd
plan ingediend, waardoor aan de bezwaren der oudheidkundigen
gedeeltelijk werd tegemoet gekomen door de kolommen althans tc
behouden.

De kerk bevat zeer interessante grafsteenen van de abdissen
uit de i$dc en i6<le eeuw, waaronder een van ongeveer 4.25 M.