Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 3
Berichten over Nederlandsche Musea
Kalf, Jan: De Textiele kunst in het Nederlandsch Museum, [3]

aan den voet van het Kruis en tegenover haar de heilige Veronica
den doek ophoudende. Rechts een groep zeer aanzienlijke ruiters,
wier paarden door schildknapen worden vastgehouden. Verschillende
tafereelen van de Passie zijn afgebeeld op den heuvelachtigen achter-
grond. De figuren, kleiner en kleiner wordende, behouden hun ex-
pressief karakter en zelfs de gelaatstrekken blijven duidelijk her-
kenbaar. De tafereelen zijn: het afscheid van Christus en Maria,
Christus biddende in Gethsémane, Christus te midden zijner dis-
cipelen, eindelijk de ontmoeting van den kruisdragenden Christus
met de H. Veronica. Geheel in den achtergrond een groot kasteel
op een berg. Om het kruis zwevende engelen, die Christus' bloed
in kelken opvangen. Het landschap is met veel liefde en zorg be-
handeld, geheel in overeenstemming met de figuren.

Daar de aankoop door de Vereeniging Rembrandt is tot stand
gekomen en het stuk nog niet in eigendom aan het Rijk is over-
gedragen, kan het nog wel eenigen tijd duren voordat het schilderij
in het openbaar zal worden tentoongesteld. v. R.

De Textiele kunst in het Nederlandsch Museum.

III

(Aanwinsten.)

Overeenkomstig de hier vroeger uiteengezette beginselen, werd
in het eindigende jaar de verzameling weefsels stelselmatig uitgebreid.
De omstandigheden waren niet ongunstig en dank zij vooral onzen
relaties met de buitenlandsche markt, konden enkele prachtige lapjes
worden verworven, zooals ze in Nederland niet meer buiten vast bezit
plegen voor te komen.

In zooveel mogelijk chronologische orde volgt hier van de voor-
naamste een korte beschrijving.

i. Keper van zilvergrijzen grond, waarop door afwisselend heider-
blauwen, goudgelen en licht-rooden, met een doorgaanden bruin-
grijzen inslag, een patroon wordt geteekend van naast elkaar
staande boomen. Aan den rechten stam ontgroeien sierlijk gebogen
takken met groote hartvormige bladeren, waartusschen toegewende
vogels zitten. Ongeveer op het midden van den stam is van gebro-
cheerd goud een masker aangebracht met blauwe kroon.

Dit weefsel is van uiterst fijne zijde. Het bruin op zilvergrijs
geeft er een groote voornaamheid aan, die door de weinige détails
in levendiger kleuren wordt vervroolijkt.