Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 1 en 2
Zutphen
Een nieuwe muurschildering

Zutphen.

Met dc restauratie der St Walburgskerk te Zutphen is men dit
jaar weer een heel eind opgeschoten. Meer dan de helft nl. van
den Noorder dwarsbeuk kwam gereed. Deze beuk is in 1492 tegen
de kerk aangebouwd, gelijk ons nog een jaartal leert, dat van
binnen op den frontmuur is geschilderd. De Zuider dwarsbeuk werd
op gelijke wijze in 1499 tegen de kerk gezet.

De beide ramen in den west- en dat in den frontmuur van den
Noorder beuk zijn geheel gereed en werden door Hawinkels uit
Swalmen met in lood gevatte ruitjes voorzien. De conterforts tegen
den westmuur werden mede geheel hersteld. Men is thans bezig
met dat aan de noordoostzijde van den beuk. Is dit voltooid, dan
wordt er dit jaar niet meer aan de buitenrestauratie gewerkt. De
conterforts van den Noorder dwarsbeuk bestaan uit een hoogen
sokkel (met een plint, en eene afdekkingslijst ter hoogte van den
onderdorpel der ramen) en het opgaande muurwerk, waarin te halver
hoogte eene waterlijst is aangebracht, welke het muurwerk in twee
ongeveer gelijke deelen verdeelt. Het bovenste bevat twee overhoeks
geplaatste nissen, waarin weleer heiligenbeelden gestaan hebben.
Het geheel lost zich op in eene fiaal met hogels langs de zijden
en eene kruisbloem op den top.

Elk conterfort is afgedekt met een steen, welke volgens de
gootlijst geprofileerd is. Op dezen deksteen staat een pinakel ter
opsluiting van de uit bergsteen gehouwen balustrade.

{N. R. Ct.)

Een nieuwe muurschildering.

De Heer K. O. Meinsma, archivaris van de St. Walburgskerk
te Zutphen, schrijft aan de Z. C. :

Dezer dagen werd uit een der koorkapellen aan de St. Wal-
burgskerk een verwulfd stovenhok weggebroken. Al spoedig bemerkte
ik dat daarbij een merkwaardige muurbeschildering aan den dag zou
komen, want op een toevallig blootgekomen fragment ontdekte ik
het jaartal 1405.

Nadat de deelen van 't gewelf voorzichtig waren verwijderd, kon
ik hedenmorgen 't geheel bloot leggen, en toen bleek mij, dat wij
hier met eene schildering te doen hebben, die tot de merkwaar-
digste behoort welke ik tot nog toe gevonden heb. Alles wat er
mede gebeurd is in aanmerking genomen, is 't stuk vrij goed gecon-
serveerd. Het is ongeveer 2 M. breed en 3/4 M. hoog. 't Onderste