Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 6
Vogelsang, Willem: Tentoonstelling van oud-Vlaamsche kunst te Brugge, [1]
Kalf, Jan: Aanteekeningen

koningen niet uit de collectie Harrach, maar uit die van den heer
Roth te VVeenen is, vind ik 't „luilekkerland" de minst sympathieke.
In weerwil van mooie de'tails is het ook opmerkelijk anders gemode-
leerd, dan de meeste authentieke werken van den ouden Pieter. Ook
in de kleurenkeus, het groen van den voorgrond, is iets vreemds.
Het Museum te Brussel mag met den aankoop van de Volkstelling
te Bethlehem wel zeer gefeliciteerd worden, evenals 't Museum te Gent
met dien haast pathologisch-vizionairen kruisweg van Jeroen Bosch 1).

Den Heer Hulin spreek ik voor veel mondelinge inlichtingen
hier mijn hartelijken dank uit.

(Slot Volgt). W. VOGELSANG.

Korte Mededeelingen.

Aanteekeningen.

I.

Bij een onlangs gerangschikte verzameling koperen schotels bezit
het Nederlandsch Museum er een, die langen tijd is miskend. In den
inventaris (No. 7474) en nog in den laatsten druk van van der
Kellen's Gids heet hij versierd met een »tot heden onontcijferd rand-
schrift" en gaat hij door voor Italiaansch werk uit de XVId0 eeuw.

Het is een uit een zware messingplaat geslagen diepe kom, met
licht concaven bodem en hoog opstaanden, zich naar den boord wijd
uitbuigenden, wand. Aan den buitenkant staat binnen evenwijdige
lijnen in laat-Romaansche majuskels een inscriptie gegraveerd, waar-
tusschen viermaal een hartvormig wapenschild is aangebracht. De
boord vertoont aan de binnenzijde twee smalle ornamentrandjes,
waaronder een breede band met een opschrift in Arabische karak-
ters op een druk bebloemdeu fond en onderbroken door zes
cirkelvormige medaillons, waarin afwisselend, op een grond van
rinceaux, een wapen en de figuur van een op een bank gezeten ge-
kroond man, met aureool om het hoofd, de linkerhand op de heup
en in de gebogen rechter een beker houdend.

Op den bodem is in een cirkelvormige ruimte een semis van
visschen aangebracht, die in sierlijke kronkeling zich naar het midden-
punt richten.

1) Wanneer ik mij niet bedrieg is het voortreffelijke werk voor 4000 francs
aangekocht.