Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 6
Bruinisse - Hattem - 's Hertogenbosch - Ingen
Regt, W. M. C.: De Hervormde erk te Oudshoorn

's Hertogenbosch.

In het jaar 1901 werden ondernomen de herstellingswerken van
den grooten koepel, die zich op het midden der St. Janskerk bevindt
en die dringende herstellingen vorderde.

Behalve deze herstellingen, zijn door het kerkbestuur van St. Jan
op zijn kosten hersteld twee merkwaardige XVde eeuwsche tocht-
portalen van eikenhout; ook zijn de basementen en muurvlakken
rondom het hooge koor van hun verflagen ontdaan en het oude
schoone steenwerk, dat nogal veel had geleden, geheel hersteld, waar
zulks noodig was.

Gedurende den winter 1902—1903 zullen de steenhouwwerken
in gereedheid worden gebracht tot de voortzetting van den midden-
koepel. Arch.

Ingen.

Te Ingen, bij Tiel, werden dezer dagen bij het aanleggen
eener villa, op het landgoed van den heer J. van Westreenen, vier
eikenhouten putten blootgegraven met eene doorsnede van 30 cM.
en eene diepte van 1.50 M. Hierin vond men verscheidene bodems,
randen, ooren en aarden vaatwerk uit de llde eeuw of iets later, en
uit de 13de en 14de eeuw. Voet en rand eener mengschaal dagtee-
kenen uit den Romeinschen tijd.

Volgens de heeren Brenkman te Lienden en Dr. Jesse te Lei-
den hebben de kuipen vermoedelijk tot eene bierbrouwerij behoord,
die gevestigd was in een groot klooster. De naam der tegenwoor-
dige hofstede, de «Commanderij", herinnert nog aan den tijd, dat
een commandeur van St. Jan dat uitgestrekte klooster bestuurde.

De veronderstelling, dat de putten van veel vroeger dagtee-
kening zijn, vindt eenigen grond in de omstandigheid, dat een der
putten is vervaardigd van een uitgeholden boomstam. Daarin werd
o. a. gevonden een groote slagtand van een everzwijn.

De Opmerker^ 23 Aug. igo2.

De Hervormde erk te Oudshoorn.

Een der fraaiste protestantsche kerken uit Rijnland, zoo niet
de mooiste van alle, is die der Ned. Herv. Gemeente te Oudshoorn.
Gesticht door den bekenden Amsterdamschen patriciër Cornelis de
Vlaming van Outshoorn, ambachtsheer van Oudshoorn en Gnephoek,
werd zij in de jaren 1663—65 gebouwd en den 18den October 1665
door den reeds dienstdoenden predikant Gerardus Haeck onder een
grooten toevloed van belangstellenden plechtig ingewijd.