Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 6
Rhenen - Smilde - Tholen - Voorst - Zalt-Bommel - Zutphen

Rhenen.

Volgens het Handelsblad is door de Regeering eene jaarlijk-
sche subsidie van ƒ 7000.— verleend voor de verdere restauratie der
Cunera-toren. Het werk zal geschieden onder toezicht van Dr. Cuypers.

Smilde.

Van den heer G. J. Landweer te Hoogeveen vernemen wij,
dat de in de vorige maand opgegraven veenbrug onder Smilde veel
overeenkomst vertoont met de zoogenaamde Valtherbrug en uitslui-
tend bestaat uit ruwe boomstammen, (meest beuken en elzen), nog
van den bast voorzien. Bij het ontgraven gedeelte kwam slechts ée'n
gekloofde stam voor.

Tholen.

Aan den Gemeenteraad van Tholen is een uitvoerig rapport
ingediend over den toestand van het klokkenspel boven het raad-
huis, met berekening der ter verbetering van het mechaniek ver-
eischte kosten. De klokken werden in 1627 uit oudere klokken ver-
goten door Michiel Burgerhuis.

Voorst.

Men gaat in de gothische kerk te Voorst, welker toren echter
blijkbaar uit de 12de eeuw dagteekent, weer eens aan het afbikken
en berapen van een paar muren.

Ditmaal komen de zuider- en de westermuur aan de beurt; de
noordermuur heeft die in 1Q01 reeds gehad. In Augustus van dat jaar
kwam toen van onder de kalklaag eene staande figuur — vermoe
delijk een bisschop — voor den dag, waarover wij destijds uitvoerig
geschreven hebben.

Gelukkig heeft men deze muurschildering, waarvan de teeke-
ning zeer fraai en de kleuren bijzonder krachtig en helder zijn. niet
weer overgewit. Zij is dus gespaard gebleven, doch men heeft haar
achter een gordijntje weggestopt.

Te hopen is, dat het afbikken met de noodige omzichtigheid
zal geschieden. Had men dit in het vorige jaar gedaan, dan zou de
figuur van den bisschop (?) niet zoo geschonden aan het licht zijn
gekomen. De kalklaag moet kalmpjes van de muren geklopt worden