Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 1 en 2
Croockewit, W.: Muurschildering aan de buitenzijde der Sint Joriskerk te Amersfoort
O.L.V. - of Groote Kerk te Dordrecht - De tympan van Egmond - Ilpendam - Loevestein - Oudewater

voeten steken, wat ongeschondenheid betreft, zeer gunstig af bij
het overige lichaam. — Rechts van den Christus ziet men de dob-
belsteenen, waarmede door de krijgsknechten om zijn mantel werd
geworpen en op den grond een rond bakje, meer achterwaarts in
't verkort het op den bodem liggend lijdenskruis.

Het linker contrefort droeg rechts bovenaan nog maar sporen
van schilderwerk.

Het belangwekkende van deze muurschildering a tempera bestaat
hoofdzakelijk daarin, dat deze, slechts door eene waterlijst beschermd,
is aangebracht op den buitenkant van den kerkmuur, hetgeen —
voor zoover mij bekend is — nergens anders in Noord-Nederland
wordt aangetroffen en daar dus een unicum zou vormen. — De
mogelijkheid dat vroeger op deze plaats een kapel of zoo iets tegen
de kerk gestaan zou hebben en 't dus oorspronkelijk eene schildering
op een binnenmuur was, wordt zoowel door de historische gege-
vens als door de resultaten bij 't onderzoek in loco uitgesloten.

Het hierboven genoemde nachtwachtlokaaltje, dat architectonisch
geheel geen waarde had, was gebouwd op een stukje grond, dat
vroeger een gedeelte van een kerkhof uitmaakte en later tot ingang van
een steegje diende, dat langs den buitenkant van het koor achter de
thans nog bestaande huizen naar den hoofdingang van de kerk liep.

De op 12 December 1586 gedateerde geboorteacte van dit ge-
bouwtje luidt als volgt:

»Resolveerden de Regeerders [van Amerfoort], dat men sal
laten maken een huysken by Sint-Joris-kerk voor den toecomenden
excysmeester en importmeester, die daer sal blyeven te sitten en syn
boeckhouden en om te ontfangen syn geld».

Amersfoort, Juli 1901. W. Croockewit W.Az..

O. L. V.- of Groote Kerk te Dordrecht.

Door de Commissie voor de restauratie der Grootekcrk te
Dordrecht, is de volgende circulaire verspreid:

De O. L. V.- of Grootekerk te Dordrecht, volgens de kroniek van
Pieter Michielsz (f 1228) in het einde der nde eeuw gebouwd, in
de i2de en I3de eeuw vergroot, door den hevigen brand van 1457
grootendeels verwoest en in de jaren 1457—1471 herbouwd, staat
onder de laat-gothische kerken in ons vaderland bekend als een dei-
fraaiste en merkwaardigste bouwwerken. Koorhek en preekstoel,
die het kerkgebouw bevat, worden met eere genoemd; de heerlijk
schoone koorbanken worden gerekend tot het beste voorbeeld van
houtsnijwerk uit het begin der renaissance.