Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 3
Staatsbegrooting

Staatsbegrooting.

In de Memorie van Antwoord vinden wij eenige nadere bij-
zonderheden over de door het Rijk gesteunde restauraties.

Voor de kerk te Rhenen wordt de eerste termijn aangevraagd
ter voltooiing der restauratie, die zich eerst beperkt had tot het
herstel der brandschade. De kosten worden op f 24.000 geraamd.

De Commissie voor de restauratie der Groote kerk te Arnhem
tracht op de herstelling van het koor die van het overig deel der
kerk te doen volgen en zal hiertoe de medewerking inroepen van
allen, die haar tot hiertoe steunden.

De St. Bavokerk te Haarlem is bijna gereed. Er blijft nog te
werken aan de zijbeuken, twee ramen in de Brouwerskapel, eenige
zijkapellen en het oostelijk portaal, benevens eenig ornamenteel
schilderwerk aan het gewelf van het oostelijk schip. Hiertoe zal nog
eene serie van 7 a 8 termijnen vereischt worden.

Voor de Groote kerk te Gouda is verzocht om het subsidie van
/ 10.000 tot ƒ 15.000 te verhoogen; de beslissing hierop wordt
aangehouden.

De Minister verklaart zich bereid om nader te overwegen om
het onderhoud der rijksmonumenten onder een totaalsom uit te trekken,
daar het moeilijk is te ramen wat voor ieder dier monumenten zal
worden vereischt.

Aan de kerk te Veere is tot nu toe voor ƒ 33.000 van Rijks-
wege verwerkt, waarbij men zich echter beperkt tot instandhouding
van het gebouw en gewoon onderhoud. Hiertoe is jaarlijks 2 a 3000
gulden noodig; het geldt hier echter geen restauratie.

Het aangevraagde subsidie voor de waag te Monnikendam is
in onderzoek.

Van de belangrijke Groote kerk te Dordrecht erkent de
Minister de noodzakelijkheid der restauratie. »Alleen de vrees om
het eindcijfer der begrooting te zeer op te voeren heeft den onder-
geteekende weerhouden te dien opzichte reeds thans een voorstel
te doen, doch hij is gaarne bereid de zaak bij de volgende begrooting
nader te overwegen."

De aankoop der Grieksche munten uit de belangrijke collectie
van Jhr. Dr. Six wordt vermeld.

Bij de behandeling der begrooting in de Tweede Kamer werd
door Jhr. V. E. L. de Steurs gewezen op de wenschelijkheid om over
te gaan tot de beschrijving der monumenten en werden enkele beschou-
wingen en wenschen geuit naar aanleiding van de kerken te Veere,
Dordrecht, Vianen en Brielle. Bij de post van onvoorziene uitgaven
werd door Jhr. de Stuers in overweging gegeven om die weder op het
oorspronkelijke bedrag van ƒ3000.— uit te trekken. J. C. O.