Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 3
Groote of O.K.V. Kerk te Dordrecht - Het "Olde Rechthuys" te Groningen - Kerkeje te Wilsum
De Liberie van het voormalig Dominicaner Klooster te Zwolle

bij de restauratie aldaar een gat werd gevonden, dat de aanwezig-
heid van een steen en wel meer speciaal van een wapenschild
daar ter plaats deed vermoeden. »Derhalve is in de open ruimte
»een steen geplaatst met het wapen, zooals de stad Groningen dat
»in 1509 en vroeger voerde, nl. het wapenschild met den groenen
»dwarsbalk niet op de borst, doch schuin tusschen de klauwen van
»dcn adelaar." Voor eenigen tijd vond ik dit vermoeden op eene
zeer duidelijke wijze tot waarheid gemaakt: bij J. P. Beukema,
Beknopte plaatselijke en geschiedkundige Beschrijving der stad
Groningen (Groningen, J. Oomkens, 1821) las ik op bladzijde 33,
waar de schrijver over het wapen der stad spreekt: «Oudtijds
»hing dit schild aan de klaauw des Arends, zooals het nog voor de
»Hoofdwacht te zien is." Hieruit blijkt, dat nog in 1S21 dit wapen
boven een der deuren te vinden was; het zal in 1848, toen eene
veranda voor het gebouw werd geplaatst, zijn verwijderd, evenals
de langwerpige steen met het Latijnsche opschrift, die toen naar de
zuidzijde is verhuisd. Een plaat in het boekje van Beukema, voor-
stellende een gezicht op de Groote Markt, vertoont bovendien bij
nauwkeurige beschouwing de beide steenen op dezelfde plaats,
waar ze nu zijn ingemetseld.

Groningen. P. G. Bos.

Kerkje te Wilsum.

De herstellingswerken aan het aloude kerkje van Wilsum zijn
voor dit jaar afgeloopen. Werden in vorige jaren het dak der kerk
en de toren hersteld, dit jaar kwam het metselwerk van het koor
grootendeels gereed- Van de houten ramen met groote glasruiten,
die eertijds, het gebouw schendende, er in geplaatst waren, werden in
het koor vier vervangen door ramen in Bentheimer steen met gekleurd
cathedraalglas. Tevens werd een raam, dat dichtgemetseld was, ge-
opend, zoodat in het geheel in dit jaar vijf ramen in het koor
hersteld werden.

F. A. H.

De Liberie van het voormalig Dominicaner Klooster te Zwolle.

Van het voormalig Dominicanerklooster te Zwolle, gewoonlijk
het Broerenklooster genoemd, bestaan thans in hun geheel alleen nog
de kerk en de voormalige liberie. Na de Hervorming herhaaldelijk
van eigenaar verwisseld, deed de liberie het laatst dienst als syna-