Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 3
Groote of O.K.V. Kerk te Dordrecht - Het "Olde Rechthuys" te Groningen - Kerkeje te Wilsum

restauratie geschiedde onder leiding van Jhr. B. W. F. van Riems-
dijk en werd bekostigd uit de bijdragen van een der nazaten van
den zeeheld en eenige belangstellenden in de geschiedenis van het
Nederlandsche Zeewezen. Ook voor het onderhoud is een klein fonds
bijeengebracht.

Met genoegen zien wij hieruit hoe ook in kleine gemeenten de
belangstelling ontwaakt voor de op historisch of kunstgebied belang-
rijke monumenten.

Een uitvoerig relaas der onthulling vindt men in het Alg. Han-
delsblad van n November 1.1.

Groote of O.L. V. Kerk te Dordrecht.

Door de Provinciale Staten van Zuid-Holland is het gevraagde
subsidie van f iooo per jaar toegestaan, in te gaan gelijk met het
Rijkssubsidie. De bijdragen van particulieren gaven blijk van alge-
meene belangstelling en hebben reeds het gevraagd bedrag over-
schreden. Met het subsidie van de kerk (ƒ 2000) en van de stad
(ƒ 1000) is thans f 6500 per jaar toegezegd, zoodat reeds terstond
met de restauratie begonnen zoude kunnen worden, indien ook van
van het Rijk het gevraagde subsidie ware verkregen. De Minister
heeft om de begrooting niet te zeer te bezwaren voor dit jaar geen
subsidie uitgetrokken, doch de wijze waarop Z.Exc. dit besluit toe-
licht doet hopen, dat voor 1903 niet te vergeefs een beroep gedaan
zal worden. De Commissie voor de restauratie heeft dan ook ge-
meend met vertrouwen te kunnen voortwerken. De aanbestedingen,
zullen natuurlijk moeten wachten totdat zekerheid verkregen is
van subsidie, doch de voorloopigc werkzaamheden zullen met kracht
worden voortgezet, zoodat, als in 1903 rijkssubsidie wordt verleend,
er gelijk met de uitvoering der restauratie begonnen wordt.

Het »01de Rechthuys" te Groningen.

In zijn artikel over »Het 01de Rechthuys" in den Groningschen
Volksalmanak voor 1900 l) zegt Mr. J. A. Feith, dat het tegenwoordig
zich boven een der deuren van dit gebouw bevindend wapenschild
is gefantaiseerd, maar dat dit geen gewaagde fataisie is, aangezien

1) Zie ook Bulletin, uitgegeven door den Ned. Oudheidk. Bond, 1900 pag. 87.