Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 5
Groote Kerk te Deventer
Dordrecht - Heerlen - Leuwarden

den op behoorlijke wijze met tufsteen gerestaureerd, terwijl ook de bestaande
tufsteenwerken op menige plaats herstelling behoeven.

5. De contreforten en fialen aan beide zijden der kefk zullen op vele plaat-
sen moeten worden gerestaureerd.

6. In de geheele kerk worden de gebreken in de bepleisteringen hersteld.

7. Het gewelf draagt thans zich zelf met behulp van ijzerbewapening en
andere middelen. Dit levert op den duur gevaar op en het geheele gewelf
zal zoodanig moeten worden hersteld, dat dergelijke hulpmiddelen niet meer
van noode zijn. Zoo zullen derhalve alle geschonden deelen aan graten, sluit-
steenen en gewelfkappen worden hersteld en hernieuwd.

S. Uitgebroken muurwerken, zooals o. a. in het gedeelte boven de krypt
te zien is, worden wederom ingemetseld.

Dordrecht.

Door de Commissie voor de restauratie van de O. L. V. of Groote Kerk
te Dordrecht zijn de restauratiewerken opgedragen aan de HH. Jos. Cuypers,
architect te Amsterdam, en H. W. Veth, architect van de Herv. Kerken te
Dordrecht.

Door de Commissie is van particulieren, kerk, gemeente en provincie
5600Ü gulden voor de restaurauratie bijeengebracht en er is van het Rijk
eene subsidie van gelijk bedrag, in acht jaarlijkscho termijnen aangevraagd.

Heerlen.

De gemeenteraad van Heerlen heeft den 30 Mei 11. eene subsidie van
/ 20,000 en bij bewezen noodzakelijkheid van /' 25,000 verleend aan het
R.-K. kerkbestuur aldaar, ten behoeve van de restauratie der kerk.

Over de geschiedenis der kerk is weinig met zekerheid bekend. Vermoe-
delijk dagteekent zij uit het begin der 12de eeuw.

De restauratie geschiedt volgens de plannen van Dr. Cuypers geheel in
Kimraadsche natuursteen.

Bij het afbreken der zijgewelven kwamen plafondschilderingen in blauw
uit de 13de eeuw te voorschijn.

Leeuwarden.

De raad van Rijp heeft besloten tot de regeering het verzoek te richten, het
gemeentehuis aldaar, dat veel herstelling noodig heeft, voor rekening van
het Rijk te laten restaureeren.

In het begin der 17e eeuw is dit gebouw door J. Leegwater Azn. gebouwd.

(N. R. Ct., 26 April 1902. II. A.)