Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 1 en 2
Berden, J. W. H.: De Stichting van het Kasteel te Muiden
Van der Feen de Lille: Altmaar

kapel, indien zij vroeger ontbrak, was op het Slot thans zeker
noodig ten gerieve van den Bisschop bij zijn tijdelijke bezoeken,
zelfs al neemt men aan dat de kastelijn en de gewone bezetting de
godsdienstoefeningen regelmatig in de nabijgelegen parochiekerk
van Muiden bezochten. De hardhandigheid, waarmede Jan van Arkel
het kasteel en de stad Muiden aanpakte, toont ook wel aan dat
Utrechts Bisschop ditmaal bijzonder op het bezit gesteld was en
niet voornemens weer spoedig afstand van Muiden te doen.

Het bezit van het Muiderkasteel schijnt Bisschop Jan aanleiding
te hebben gegeven het plan daarvan ook nog elders toe te passen.
Het kasteel Ammerzode, van de van Arkels afkomstig, vertoont in
grondplan veel gelijkenis met dat te Muiden; het heeft ook gelijk
hooge torens en voor alle vensters hetzelfde kruisvormtype; zoodat
vermoed mag worden, dat deze I4dc-eeuwsche copie van het
Muiderkasteel door Jan van Arkel gebouwd werd.

Na de I4de eeuw kwam het kasteel te Muiden weder en blijvend
in het bezit van Holland.

J. W. H. Berden,
Architect, Amsterdam.

Alkmaar.

Het Bestuur der Vereeniging »Alcmaria", thans gesteund door
Bestuurderen van het stedelijk Museum en den adjunct-Archivaris
der Gemeente, wendt wederom pogingen aan tot het bijeenbrengen
van de noodige gelden tot herstelling van den ouden en belang-
wekkenden gevel van het huisje in de Pieters-straat te Alkmaar
(zie Bulletin II bl. 98) en doet bij advertentie en door middel eener
inteekeningslijst nogmaals een beroep op allen die belang stellen in
het behoud van dit interessante gebouw.

Tot nu toe is ƒ520.— bijeengebracht, waaronder ruim ƒ200.—
door niet-ingezetenen.

Het plan van den te herstellen gevel, waartoe Jhr. Mr. V. de Stuers
bereidwillig zijne voorlichting verleend heeft, ligt ter bezichtiging bij
verschillende boekverkoopers; de beelden van den Roomsch-Koning
graaf Willem II en van graaf Floris V zullen dien gevel versieren

Kan het benoodigde bedrag niet gevonden worden, dan is een der
oudste huizen van Alkmaar ten doode opgeschreven.

Van der Feen de Lille.