Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 5
Groote Kerk te Deventer
Mulder, Adolph: De Schotsche en de Prinsenkerk te Rotterdam
Wilsum - Zutphen

En eenmaal van haar smakelooze aanbouwen ontdaan, eenmaal hersteld
in haar oorsproukelijken bouwtrant in den 17e eeuwschen stijl, zal de Prin-
senkerk, bij den eersten aanblik als eene kerk der Ned. Hervormde Gemeente
kenbaar, zich haar naam van Prinselijke kerk weer waardig toonen; verjongd
en verfraaid zal zij der omgeving tot sieraad strekken, terwijl de stad Botter-
dam, zoo stiefmoederlijk met oude monumenten bedeeld, een 17c eeuwsch
bouwwerk, dat nog in goeden toestand verkeert, zal blijven bezitten.

Wij koesteren daarom de hoop, dat nog op het eenmaal genomen besluit
zal worden terug gekomen, opdat de Prinsenkerk, in stede van gesloopt, in
haar vroegeren luister zal worden hersteld. Dan zullen de Heeren gecommit-
teerden der Ned. Hervormde Gemeente te Rotterdam de voldoening smaken
een flink en kranig kerkgebouw voor ondergang te hebben behoed.

De dankbaarheid van het kunstlievende nageslacht zij hiervoor hun deel.

's Gravenkage, Mei 1902. Adolph Mulder.

Wilsum.

Bij de restauratie van de kerk stelt men zich voor dit jaar tien houten
ramen te vervangen door kozijnen van Bentheimer steen.

(iV. Ii. Ct. 15 Juni 1902. I. D.)

Zutphen.

Met de restauratie der St. Walburg is aangevangen en wel met de zuid-
zijde van den kooromgang bij de daar 1561-1563 tegenaan gezette librije.
Twee vakken der balustrade, twee pinakels en twee ramen zullen onder
handen genomen worden.

Men begint juist hier, omdat het herstel van dit deel der kerk verband moet
houden met de restauratie van het grafmonument der van Heeckerens, dat
zich in de kerk tegen een der te herstellen ramen bevindt.

Dit monument wordt op kosten van eenige leden der familie van Heecke-
ren gerestaureerd.

Is men aan den zuidkant van den kooromgang gereed, dan zal men met
het oostfront van den noorder dwarsbeuk beginnen, dat men ook nog voor
den komenden winter hoopt klaar te krijgen. Daarmede is dan de geheele res-
tauratie van dezen beuk voltooid.

(iV. R. Ct. 29 April 1902 1. B.)

Naar aanleiding van het door de Begeering verzocht uitvoerig rapport
over de beschrijving van monumenten, werd door een commissie uit het
bestuur een bezoek gebracht aan Düsseldorf, Berlijn, Schwerin, Munster
en Parijs.