Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 5
Groote Kerk te Deventer
Wilsum - Zutphen
Boebeoordeeling en Aankondiging

22S

Door de besturen van Gelre en van de Geldersche Commissie voor Oud-
heidkunde en Geschiedenis is een adres gericht tot de Provinciale Staten
van Gelderland om eene subsidie voor het behoud van voorwerpen van
archaeologische of geschiedkundige waarde als grafzerken, doopvonten e. d.

Boekbeoordeeling en -Aankondiging.

Dr. H. Mireur, Dictionnaire des ventes d'art faites en France
et a 1' Etranger pendant les XVIII'' etXlX.13 siècles.— Tableaux,
Dessins, Estampes, Aquarelles, Miniaiures, Pastels, Gouaches,
Sépias, Fusains, Emaux, Eventails peints et Vitraux. Tom. 1,
Paris, L. Soullié e. a. igoi. 40.

Reeds bestaan er vele werken als waarvan hierboven de titel is afgedrukt.
Hoet heeft al in 1752 een voorbeeld gegeven, Ch. Blanc deed in 1857 in
Frankrijk iets dergelijks, en in 1888 volgde George Redford in Engeland
met twee zware kwartijnen. Veel gebruikt worden ze stellig, die onvermij-
delijke hulpbronnen, waar het er op aan komt, de geschiedenis van eenig
kunstwerk na te sporen. Deze en dergelijke werken vullen elkander uitne-
mend aan, maar vormen te zamen nog lang niet het geheele materiaal dat
bijeengebracht zou kunnen worden. Daarom is het zeker een loffelijke onder-
neming, hierin tegemoet te komen. Ja, zoo nuttig is zelfs iedere poging
hiertoe, dat wij met dankbaarheid alles aanvaarden, ook wanneer de uitvoering
zeer veel te wenschen overlaat.

De heer Mireur getuigt zelf in zijn voorrede dat zijn werk niet volledig
is, maar hij verzekert toch met een niet geringe zelfvoldaanheid dat het het
compleetste van dien aard is, iets wat wij gaarne beamen, maar wat wij niet
beamen, dat zijn mededeelingcn steeds zeer nauwkeurig zijn.

De schrijver heeft zijn onderzoek willen beperken tot de veilingen van twee
eeuwen. Dat hij niet na 1900 gegaan is, is te begrijpen, want ergens moest
hij toch afsluiten, om de eenheid in het af te werken programma te bewaren,
maar dat de veilingen in de zeventiende eeuw niet nagegaan zijn, is onge-
twijfeld verkeerd gezien. Catalogi uit dien tijd zijn alle hoogst zeldzaam, en
daarom was juist uit dat tijdperk een herdruk het meest gewenscht.

De nu behandelde twee eeuwen leveren overigens reeds stof in overvloed.
Op de meer dan 3000 veilingen die behandeld zijn, hebben de werken van
bij de 30000 kunstenaars geparadeerd !

Het resultaat van het onderzoek naar die 3000 veilingen is geboekt op de
namen der kunstenaars in alphabetische volgorde. Dit systeem is goed. Maar
van iederen kunstenaar zijn de werken in chronologische volgorde gerangschikt