Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 4
Kalf, Jan: De Textiele kunst in het Nederlandsch Museum, [4]
Martin, Wilhelm: Tentoonstelling van Teekeningen van Oude Meesters, te Leiden
Six, Jan: Rembrandts "Nachwacht"

\

igg

Abraham voorstellend, is een bijzonder aantrekkelijk werk van dezen
Rembrandt-leerling, geheel in den trant van zijn meester uitge-
voerd, evenals de aan G. v. d. Eeckhout toegeschreven teekening,
Josef's broeders in Egypte voorstellend. Waarom deze teekening
juist van Eeckhout moet zijn, is niet duidelijk : typisch Eeckhout is
zij niet en zij kan m. i. evengoed van een anderen Rembrandt-
leerling zijn. De echtheid der handteekening is zeer te betwijfelen.

Twee karakteristieke teekeningen van Lambert Doomer geven
kijkjes te Tours en in Keulen. Het eerste (n°. 22), dat vooral in de
figuurtjes van Rembrandt-navolging blijk geeft, stelt »een fontijn te
toers" voor, gelijk Doomer er achter opgeschreven heeft bij zijn
handteekening: Doomer f. A°. 1691. De andere teekening is de
St. Mariekerk te Keulen.

Wanneer ik verder nog even wijs op een gekleurde teekening
van Hendrik Avercamp, gemerkt met monogram H. A., een visscher
voorstellend, die zijn net ophaalt, en op een fijn lichtkleurig schetsje
door Dirk Maes, officieren te paard voorstellend, dan meen ik geen
der meest vermeldenswaardige teekeningen van deze alleszins be-
langrijke tentoonstelling te hebben vergeten.

Den Haag, Januari 1902. W. Martin.

VERBETERING.

In mijn bespreking der tentoonstelling te Alkmaar, op blz. 130
van dezen jaargang, wordt gesproken van twee schilderijen door
Gerard ter Borch, waarvan het jaartal der vervaardiging in twijfel
wordt getrokken. — Tengevolge van een mededeeling van den
eigenaar dier beide stukken kan ik thans mededeelen, dat zij ge-
merkt zijn met de initialen van den schilder en het jaartal 1644,
terwijl als leeftijd van den man 44, van de vrouw 34 wordt opgege-
ven. Beide schilderijen waren in 1899 in den Rotterdamschen kunst-
kring tentoongesteld. W. Martin.

Verschillende Mededeelingen.

Rembrandts „Nachwacht".

Ik heb niet het geluk gehad de rekening van den timmerman,
die het raam voor >de Nachtwacht" gemaakt heeft, uit het stof der
archieven op te diepen, maar wil het toch wagen iets omtrent de