Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 3
De Liberie van het voormalig Dominicaner Klooster te Zwolle
Boekbeoordeeling en Aankondiging

goge. In 1899 kreeg de Israëlietische Gemeente te Zwolle een nieuwe
synagoge. Over het eigendomsrecht van de oude synagoge ontstond
een geschil tusschen dc burgerlijke en Israëlietische Gemeente, dat
bijgelegd werd door een vergelijk. Tegen betaling van 1750 gulden
werd het eigendomsrecht der burgerlijke Gemeente erkend. Den.
Ijden November 1.1. nam de Gemeenteraad van Zwolle het besluit,
het gebouw der voormalige liberie onder bepaalde voorwaarden
aan het Rijk af te staan. Van wege het Rijk bestaat thans het plan
het gebouw te herstellen.

F. A. H.

Boekbeoordeelino- en -Aankondiging.

A. Pit. Het goud- en zilverwerk in het Nederlandsch Museum.
Amsterdam, Gcbr. van Rijkom.

Vijf en twintig jaren bestaat het Nederlandsch Museum, en nog
steeds bezit de bezoeker geene handleiding, om zijne onzekere
schreden te richten en te leiden door het doolhof van groote en volle
zalen, — niets stevigers althans dan den populairen »gids", die 10 a
20 jaren geleden door den eersten directeur samengesteld werd als
voorloopig hulpmiddel. Thans eindelijk komt er hulp opdagen: de
monographie van den heer Pit over de goud- en zilverwerken van
het museum is stellig bedoeld als de eerste eener lange rij, die achter-
eenvolgens de producten der verschillende kunst-industrieën in het
museum zal behandelen en toelichten.

Zeker eene solide wijze, om de verschijning van een uitnemenden
catalogus voor te bereiden! De bezoeker moge klagen, dat de weg
dreigt lang te zullen zijn, en dat, nu eerst na eene kwart eeuw de
voorbereiding ter hand genomen wordt, er allicht eene halve eeuw
na de stichting van het museum zal verloopen, eer de langverwachte
catalogus zal verschijnen, — niet daarover wil ik het thans hebben.
De klacht is wellicht niet ongegrond; maar in geen geval mag zij
doen voorbijzien, dat de thans ingeslagen weg de beste is, die ge-
kozen had kunnen worden. In geen geval mag vergeten worden, dat
deze eerste vrucht, die langs dien weg geplukt is, zelfs hun, die
het museum niet kunnen bezoeken, hoop geeft op een gastmaal, dat
noch aan voedzaamheid noch aan smakelijkheid iets te wenschen
zal overlaten.