Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 6
Pit, Adriaan: Aanwinsten van het Nederlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunst, te Amsterdam
Mauritshuis - Kon. Penningkabinet te 's-Gravenhage - Het Stedelijk Museum te Haarlem - Oude kunst te Utrecht

Het gobelin vertoont op blauwen grond een patroon van ge-
kanteelde burchten, waarin een hert, een leeuw, een éénhoorn of
een olifant als schildhouder, door gevleugelde engelen gekroond.
Deze burchten, in ruitvorm, worden omsloten door vier languitge-
strekte ooievaars. De schilden dragen de wapens van Turenne: ge-
band van zilver en keel, op het tapijt verkeerdelijk aangegeven goud
en keel, en van Rogier de Beaufort: van zilver met zes in een krans
geplaatste bloemen van keel en een schuine balk van lazuur. De
schilddragende dieren dragen dekkleeden voorzien van de wapens:
gevierendeeld, 1 en 4 van Turenne, 2 en 3 van Rogier de Beaufort,
of: gedeeld 1 van Turenne en Rogier de Beaufort, 2 van Comminges:
van keel met 4 tot een kruis geplaatste amandelen van zilver, be-
laden met vier schildjes van Turenne. De wapens kunnen slechts
hebben toebehoord aan Guillaume Rogier de Beaufort, vicomte de
Turenne et seigneur d' Allais (f 1306), gehuwd met Eléonore de
Comminges (f 1397).

Zeer waarschijnlijk is het tapijt Fransch werk en dateert, gelijk
uit de boven aangehaalde sterfjaren blijkt, uit het einde der 14de eeuw.

Het Perzische tapijt, van wol, vertoont de zeer eigenaardige
dierornamentiek uit den vroegen tijd der Safidendynastie, 1502—1736.

Op een groenen grond bewegen zich dier-gestalten tusschen
planten, symetrisch als ornamenten tegenover elkaar gezet, in zeer
sterke kleuren, waaronder een licht oranjebruin het sterkst spreekt.
In het midden is een kersrood medaillon met lichtblauwe en gele
arabesken. De rand is van hetzelfde kersrood bezaaid met kleine
ogels en bloemornamenten waartusschen de uit China overgenomen
gerekte wolkenbanden loopen. De afmetingen van het tapijt zijn
M. 2,27 op M. 1,63. Zie over deze tapijten: W. Bode's, Vorderasia-
tische Knüpfteppiche, Leipzig, Seemann.

A. Pit.

Mauritshuis.

Door bemiddeling van den Directeur is voor den tijd van twee
maanden door een Russisch verzamelaar, Graaf Stetzki, aan het
Mauritshuis in bruikleen afgestaan een belangrijk schilderij van
Pieter Lastman.

Houbraken vermeldt dit stuk, dat de Apostelen Paulus en Bar-
nabas te Lysira voorstelt, in zijn Groote Schouburgh, waar hij tevens
het begin afdrukt van het lange gedicht, dat Vondel maakte naar
aanleiding van deze schilderij, die zich toen in de verzameling van Jan
Six te Amsterdam bevond. Met die collectie werd het stuk 6 April
1702 verkocht voor ƒ230. Daarna komt het weer voor op een veiling