Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 1 en 2
Berden, J. W. H.: De Stichting van het Kasteel te Muiden

een uitzondering te worden gemaakt, namelijk, voor het zooge-
naamde kapelgebouw, gelegen tusschen den Oostertoren en het
keukengebouw. De hier aanwezige kruisvormige vensters en het ge-
bogen segmentvormigc houten kapelplafond van gothische con-
structie wijzen de stijlvormen aan van het midden der I4e eeuw.
Het kasteel Krieckenbeck ') in 1357 gebouwd, heeft gelijksoortige
kruisvensters. Daar dit deel van het gebouw op grond van distri-
butieve architectonische eischen tot den bouw van het tweede
gedeelte van het kasteel moet gerekend worden, is het duidelijk
dat hier in de I4e eeuw een verbouwing plaats heeft gehad.

Met de wetenschap van de tijdperken van stichting der ver-

Fig- 3-

schillende doelen van het Kasteel, zijn de overige geschiedkundige
gegevens niet meer voor velerlei uillegging vatbaar, maar worden
deze volkomen helder en begrijpelijk, zoodat ook de stichters zijn
aan te wijzen. In 1203 2) had de bekende strooptocht van Wouter
van Egmond en Albrecht Banjaert van Brederode met hun Kennemers
langs Amstel en Vecht plaats; tot wraakneming op den Bisschop
van Utrecht en zijn leenman den heer van Amstelle, waarbij dezer
beider landerijen en eigendommen verwoest werden. Blijkens de

1) Die Kunstdenkmaler der Rheinprovinz. Düsseldorf 1891.

2) Van der Aa, Aardrijkskundig woordenboek; — Ter Gouw, Het Slot te Muiden; —
Mr. N. de Roever, Hooft herdacht; — Jacobus Koning, Geschiedenis van het Slot te Muiden;
— Scriveriits, Nederlandsche oudheden, Amsterdam 1636.