Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 1 en 2
Berden, J. W. H.: De Stichting van het Kasteel te Muiden

Floris had den Bisschop in dit opzicht, zooals wij zagen, verschalkt.
Maar nu achtte deze het oogenblik gekomen, zijn oude rechten te
handhaven.

Dientengevolge werd Muiden gedurende de I4de eeuw een twist-
appel tusschen Utrecht en Holland. De quaestic kon alleen door
het zwaard beslist worden.

De gerechtigheid droeg in de I4de eeuw wel, evenals nu twee
attributen, de weegschaal en het zwaard, maar de eerste werd in
de practijk destijds even weinig erkend als tegenwoordig.

In 1297 sloeg Bisschop Willem een beleg om het slot. De zwakke

Fig- 4-

bezetting gaf zich gewillig over, juist daags voor de hulp tot ontzet
opdaagde, waardoor de Bisschop veiligheidshalve weer naar Utrecht
vertrok. Het kasteel kwam weder in het bezit der Hollanders.

In 1350 was Hendrik van Heemskerk kastelijn op Muiden.

In 1356 belegerde Bisschop Jan van Arkel het kasteel en nam
dit na een vierdaagschen aanval, stormenderhand in, waarbij het
verwoesten en verbranden der stad Muiden niet vergeten werden.

Nu ligt het voor de hand, de I4de-eeuwsche verbouwing van het
kapelgebouw en het aanbrengen der kruisvensters op rekening te
brengen van de herstellingen, uitgevoerd tengevolge van de be-
schadiging, welke het kasteel bij deze bestorming verkregen heeft.
Misschien werd een der vertrekken nu tot huiskapel verbouwd. De