Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 6
Mulder, Adolph: Het te voorschijn gebrachte grafgesteente in de Lieve Vrouwe-of Groote kerk te Breda
Bruinisse - Hattem - 's Hertogenbosch - Ingen

ment voor verder verval hebben behoed; zij zullen allen, die de
schoone kunsten liefhebben, aan zich verplichten, indien zij alle onder
hunne berusting zijnde archiefstukken doen napluizen, opdat nog een-
maal aan het licht moge komen wien ter eere dit grafgesteente werd
opgericht.

's-Gravenhage, Augustus 1902. Adolph Mulder,

Rijksarchitect voor de monumenten.

Bruinisse.

Bij het afbreken van het kerkgebouw der Nederl. Herv. Ge-
meente heeft men op de plaatsen, waar aan den buitenkant een
contrefort tegen den muur is aangebracht, in de bovenste lagen van
den muur hier en daar roode, onverglaasde aarden kruikjes of
vaasjes, alle in liggende houding met de opening naar het binnenste
gedeelte van den muur gekeerd, ingemetseld gevonden. Bij eene
hoogte van 2 x\i decimeter hebben de kruikjes eene opening van
nagenoeg '/a decimeter wijdte, terwijl zij een bijna bolronden naar
boven iets nauwer toeloopenden vorm bezitten.

Naar ons uit Bruinisse wordt gemeld zoude de kerk dateeren
uit de 2de helft der 17de eeuw.

Zie hierover N. R. C. ij Juli I. B.

Hattem.

Van de vroegere ommuring van het stadje Hattem zijn thans
nog overgebleven een stuk hooge muur ten oosten van het plaatsje
en een gedeelte van de Dijk- of Kamperpoort.

Deze poort bestond eertijds hoofdzakelijk uit een binnen- en
buitenpoort met een voorwerk tot afsluiting van den toegang.

Alleen de binnenpoort is overgebleven, doch verkeert in een
toestand, dat spoedige voorziening dringend noodig is. Dit gebouw,
afkomstig uit de 14',e eeuw, munt uit door sierlijke lijnen. De kosten
der restauratie zijn geschat op ± ƒ 6000. —. Men hoopt, dat het Rijk
een gedeelte der restauratiekosten op zich zal nemen. Met het oog
hierop heeft de raad der gemeente Hattem ƒ 1000.— subsidie toe-
gestaan en heeft zich een commissie tot restauratie gevormd.

F. A. Hoefer.