Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Editor]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 3
Berichten over Nederlandsche Musea

8i

Het tweede portret, overeenkomende met het vorige, maar
beter geschilderd, werd in bruikleen afgestaan door Mr. M. J. van
Lennep en is evenals het vorige gemerkt. Ook hieraan is eene
herinnering verbonden, omdat het door de kunstlievende Mevrouw
Six, geboren van Winter, aan onzen geliefden romanschrijver
Mr. J. van Lennep werd toegezonden met het volgende versje:

Aan Mr. J. van Lennep,

bij de terugzending van Vondels portret, door
Filips Koninck vervaardigd als geschenk van
zijn Oom en Tante Six:

Hij, die deez' beeltenis, weer sprekend heeft doen leven,
Hij door wiens kunst, onze eeuw een Vondel is hergeven
Ontfangt van 't Vriendenpaar dat hem genegen is,
Flips Koning's kunsttafrcel tot een gedachtenis.

10 January 1832. L. J. Six v. Winter.

Het derde eindelijk werd op eene publieke veiling aangekocht
en stelt den dichter op 87-jarigen leeftijd voor.

Op de veiling Heeswijk van verleden jaar werden twee levens-
groote meisjesportretten aangekocht, die in den inventaris zijn opge-
nomen als behoorende tot de Hollandsche School. Het kleinste, 1581
gejaarmerkt, stelt een tweejarig kindje voor (kniestuk) met den hoed
op het hoofd, een mandje met vruchten in de eene hand, in de andere
een beschuit, dat het een hondje toesteekt. De schildering van
dit allerliefst echt Hollandsch stukje doet aan Jacob Willemsz. Delff
denken.

Het tweede, dat, wanneer men een naam noemen wil, aan
Wybrand de Geest zou kunnen worden toegeschreven, stelt een
S-jarig meisje voor, ten voeten uit, met een kolfje in de eene en een
bal in de andere hand. De alleraardigste kleeding van een gele
stof, waarop zigzagsgewijze zwart passement is genaaid, is fijn van
kleur. De oorspronkelijke lijst bleek, na van de verf te zijn ontdaan,
van blank eikenhout te zijn, afgezet met goud; een nieuw bewijs
tegen de bewering, die jaren lang gegolden heeft, dat de lijsten
om oude Hollandsche schilderijen altijd zwart moeten zijn. Veelal
toch treft men aan dat de oorspronkelijke lijsten om schilderijen
van omstreeks 1600 en vroeger licht van kleur waren. Ook blijkt dit
uit interieurs uit dien tijd op schilderijen afgebeeld. Op grond hiervan
zijn dan ook in de verzameling vele portretten en schilderijen uit
die periode, en vroeger, in blank eikenhout met goud afgezet,
gevat wanneer dit met de schildering harmonieert.