Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 3
Berichten over Nederlandsche Musea

Van een legaat van wijlen den heer J. H. Schellwald te Zwolle
zijn twee schilderijen te vermelden: Barend Graat, een familie-
tafereel. Vader, moeder en zoon in een bergachtig landschap. Dit
stuk hing op de Overijselsche Oudheidkundige tentoonstelling als
Gerard Ter Borch, hoewel het monogram B. G. ineen er duidelijk op
te lezen is. In de lucht en in de kleeding vooral zijn fijne kleurtjes,
die zelfs hier en daar aan Ter Borch doen denken.

Matthijs Wulfraet, een familiegroep, goed van schildering en
kleur, maar stijf van compositie en zwak van teekening. Het stuk
is gemerkt M. Wulfraet 1694. Deze schilder was tot nu toe niet in
het Museum vertegenwoordigd.

Door tusschenkomst van de heeren Bredius en Kleinberger te
Parijs ontving het Museum ten geschenke van iemand die onge-
noemd wenscht te blijven een gezicht op den Dam met het Stad-
huis in aanbouw ; belangrijk juist wegens deze omstandigheid, hoe-
wel de kunstwaarde gering is. Het blijft nog eene vraag of het op
naam van Antoni Beerstraten mag gesteld worden.

Werk van den schilder Abraham Hondius wordt weinig in de
Musea aangetroffen. In Rotterdam zijn er twee stukken van hem,
jachten, waarin hij uitmunt. De beide schilderijen (tegenhangers)
thans in het Rijksmuseum, zijnde de Verkondiging aan- en de Aan-
bidding van de herders, wijken van zijne gewone composities af.
Bij zeer veel zwaks en conventioneels zijn er goede qualiteiten in,
ook in de compositie. Voor onze verzameling hebben ze meer een
historisch belang. Beiden zijn met de ingewikkelde handteekening
van Hondius voorzien en gejaarmerkt 1663.

Mathijs Withoos. Havengezicht, wellicht Hoorn. Op den voor-
grond liggen allerlei visschen dooreen. Daarin herkent men den
schilder, die gaarne werkte in de manier van Otto Marseus van
der Schriek. Over het geheele doek heerscht een behagelijke
toon, wel afwijkend van stukken die ik van hem ken, welke hard
en met weinig gevoel geschilderd zijn. Gemerkt M. Withoos 1675.

Nicolaas de Helt Stockade. Bergachtig landschap met figuren en
vee. Dit aardige stukje is gemerkt N. Helt. Het is bekend dat
deze schilder van groote figuurcomposities ook landschappen schil-
derde. Behalve dit zijn naar ik vermeen geene andere landschappen
van hem bekend.

Adam Wïllaerts. Zeegezicht, gemerkt A. Willarts ƒ1621, een be-
langrijk werk van dezen knappen meester. Op het stuk is veel te