Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 3
Berichten over Nederlandsche Musea

zien : een rotsachtige kust, een kasteel, een ruïne, een hecle vloot,
tal van menschen op den voor- en op den tweeden achtergrond.
Het stuk maakt een goed effect, opgehangen in de zaal waarin
Van de Venne's meesterwerken geplaatst zijn.

Cornelis Janson van Ceulen. Portret van een aanzienlijk jong-
man, waarschijnlijk Johan Pietersz. Reael, gemerkt Corn. Janson
Londini fee. i648. Een verdienstelijk werk, al kan het niet gerekend
worden tot het allerbeste wat deze meester geleverd heeft.

Adriaen van de Venne. Vastenavond. Een van die pittige, gees-
tige en geniale werken van dezen echt Hollandschen meester. Zooals
bij de meeste zijner stukken is er zeer veel op te zien, te veel om
hier in een kort bestek te vermelden. De lucht is door het uitslaan
van het eikenhout wat donker geworden, waaraan helaas niets te
doen is. Veel schade doet dit intusschen niet aan het geheel.
Slechts sporen van een handteekening zijn te onderkennen.

Dionys van Nimwegen. Zijn portret en dat zijner vrouw. Twee
goed geschilderde medaillonportretjes, zijnde een welkome aanvul-
ling van de rubriek schildersportretten, die reeds een aardigen om-
vang gekregen heeft. ').

Van de verzameling schilderijen, eenige jaren geleden door de
Vereeniging Rembrandt van den heer G. de Clercq en bloc aange-
kocht en die sedert lang reeds in de collectie waren opgehangen,
zijn een veertiental door het Rijk overgenomen. Een bijzondere
vermelding behoeft hiervan dus niet gemaakt te worden; alleen zijn
te memoreeren Jan Steen, de Emmaüsgangers ; Raphaël Camphnysen,
Landschap bij Avond; Jacob Duck, de Wijnproevers; Barend
Graat, De Verloren Zoon ; Pieter van Laer, De Waschvrouwen 21 ;
Bonaveutura Peters, Havengezicht, en A. van der Neer, Land-
schapje, allen gemerkt. Het stukje van Van der Neer is een zijner
vroegste werken, gejaarmerkt 1639. Met machtiging van den Minister
werd de ultramarijn blauwe lucht, welke over de oorspronkelijke
versletene heengeschilderd was en aan het stukje veel afbreuk
deed, verwijderd. Twee dergelijke schilderijtjes, ook dagteekenend
uit 1639, zijn in het bezit van den heer Bonte te Gouda.

Door tusschenkomst van den heer Bredius werd van den heer

1) Het portret van Dionys van Nimwegen is in plaat gebracht door J. Ditmar.

2) Van dit schilderij bestaat eene ets door Corn. Visscher.