Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 3.1901-1902

Nr. 6
Officieele Mededeelingen
Pit, Adriaan: Aanwinsten van het Nederlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunst, te Amsterdam

2Ó2

geachten voorzitter den heer O. G. H. Heldring, voor de toegezegde
inleiding bij de hedenmiddag te bezoeken merkwaardigheden op
oudheidkundig gebied.

Door de bemiddeling van het bestuur van Fléhite werd aan
de bezoekers tot verschillende gebouwen toegang verleend door het
gemeentebestuur en andere besturen, waarvoor de vergadering veel
dank verschuldigd is aan de besturen, die toegang verleenden, en
aan het bestuur van Fléhite, dat de hiertoe noodige stappen bereid-
willig op zich nam.

Namens het bestuur:

J. C. Overvoorde, secretaris.

Berichten over Nederlandsche Musea.

Aanwinsten van het Nederlandsch Museum voor Geschiedenis
en Kunst, te Amsterdam.

De verzameling Italiaansche ceramiek werd aangevuld met een
kleinen schotel van Gubbio aardewerk, uit het begin der 16ae eeuw.
Het ornament, een cartouche met den naam: Marta B, in een rand
van arabesken, is interessant door het sterk oostersch karakter. De
goudglans is zeer blond gehouden en wordt gereleveerd door kleine
donkerblauwe nopjes tusschen de arabesken.

Voor de verzameling Delfsch aardewerk werd aangekocht een
kleine ovale plaat. Op witten grond in geel, groen, lichtpaars, rood,
blauw en zwart een paar Japansche vrouwtjes bij een tafeltje, waarop
een vaas met bloemen en een theepot. De'cor onder glazuur. Een
meesterstukje van kleurenharmonie en gave uitvoering. Merkwaardig
ook voor de interpretatie van de Japansche teekening.

Voor de verzameling Italiaansche bronzen, twee plaquetten :

1° een langwerpig vierkante, waarop een groep ruiters en voet-
knechten vóór een vrouw, die het lijkje van een jongen op haar
schoot houdt: de gerechtigheid van Trajanus. Noord-Italiaansch,
15de eeuw. Zie: Molinier — les Plaquettes. II, n°. 503. De menigte
van kleine figuurtjes is prachtig vlot aangezet; het stukje is een
prettig staal van de smaakvol-aristokratische vroeg-renaissance;

2° een ronde plaquette met de voorstelling van Vulcanus pijlen
voor Amor smedende. Randschrift: amor vincit omnia. Noord-Itali-
aansch, einde 15de eeuw. Molinier — les Plaquettes. II, n°. 482. Een
zuiver afgietsel der bekende plaquette.

Twee belangrijke aanwinsten kwamen de verzameling stoffen
vermeerderen. Een gobelin wandtapijt en een Perzisch tapijt.